VPN Nasıl Kullanılır? – Ücretsiz VPN İndir

Vikipedi (Wikipedia) üzere erişim manisi bulunan sitelere ulaşmak için VPN, en faal tahlillerden birisi. Ayrıyeten yasal olarak VPN kullanmak cürüm sayılmıyor. Bu türlü bir kolaylık için pek çok firma, farklı VPN uygulamalarıyla hizmet veriyor. 

Bugün daima birlikte en âlâ VPN uygulamalarına yakından bakıyor, VPN’e dair aklınızdaki tüm soruları gideriyoruz. 

VPN nedir?

İngilizce olarak Virtual Private Network, Türkçesiyle Sanal Özel Ağ manasına geliyor. VPN’in temel emeli, fizikî olarak bulunmadığınız bir yerdeki ağa sizi uzaktan bağlamaktır. Aslında temel maksat daha inançlı bir bağlantı yolu sağlayarak kurumsal tahliller sunmaktır. Fakat bu sırada mevcut fizikî pozisyon dışından bağlanmak mümkün olduğu için, engelli sitelere erişim için de VPN kullanmak mümkün oluyor. Yani tıpkı DNS servislerinde olduğu üzere…

VPN nasıl çalışır?

VPN, internete bağlandığınız aygıtı sanal olarak farklı bir pozisyonda gösterir. Bunun için karşıdaki ağa kriptolu bir tünel açar. Aktarılan bilgiler bu tünelden karşılıklı olarak paylaşılır. Yani önreğin Vikipedi’ye VPN üzerinden bağlanırsanız, aygıtınız ve bağlandığını VPN ağı (Örneğin: Kanada) ortasında bilgi akışı olur. Bu akış kriptolu olduğu için dışarıdan görüntülenemez. Böylelikle trafik Kanada üzerinden gerçekleşir, Kanada’nın ağ yollarına nazaran internette dolaşırsınız. 

VPN yazılımları ya da taşınabilir uygulamaları bu özel tünele erişmeniz için bir ağ şoförü kurar. Sanal bir ağ bağdaştırıcısı üzere davranan bu yazılım size bağlanmak istediğiniz ağdan bir IP adresi verir. IP adresi bir bakıma ilişkinizin kimlik numarasıdır. Bu adres otomatik olarak hedeflediğiniz ağ üzerinden internet sitelerine erişmenizi sağlar. 

Temel olarak 3 çeşit VPN bulunur:

  • Evdeki bilgisayardan ofisteki kurumsal özel ağlara ilişki kurulan VPN’ler. Bunlar özeldir, şirketlere ya da kurumlara özel olarak kurulabilir. (Örn: SEÇSİS – YSK)
  • Tüm trafiği toplu halde alıp farklı bir pozisyondan temas kuran VPN’ler. Genelde diğer ülke üzerinden internete erişim imkanı sunarlar. Kamuya açıktır. İtimat riski yüksektir. En yaygın VPN cinsidir; ataklara, bilgi sızıntılarına açıktır.
  • Oyunlarda “ping” ismi verilen karşılık müddetlerini hızlandırmak için kullanılan özel VPN’ler. Oyunlara özeldir.

VPN nasıl kullanılır?

VPN, emelinize nazaran farklı kullanım seçeneklerine sahiptir. Şayet engelli sitelere erişim için VPN kullanmak istiyorsanız, kamuya açık olan VPN ağlarına, yani 2 çeşit VPN servislerine erişmeniz gerekmektedir. (Kurumsal sistemlere erişim emeliyle VPN kullanmak için şirketteki IT sorumlularına danışabilirsiniz.)

VPN kullanmak için iki seçeneğiniz bulunmaktadır. Birincisi fiyatlı hizmetlerden satın almak ki daha inançlıdır, ikincisi fiyatsız yazılım ya da uygulamaları kullanmak. Şayet teknik kalibiyete sahipseniz, aygıtınızın ağ ayarlarından manuel olarak VPN konseyimi yapabilirsiniz. Lakin burada bağlandığınız ağı süratlice değiştirmeniz mümkün değildir. Münasebetiyle inançsız bir ağa manuel olarak bağlanmak, ferdî bilgilerinizi tehlikeye düşerecektir. 

En güzel fiyatsız VPN servisleri:

Bilgisayarda ya da akıllı telefonlarda en tanınan ve stabil VPN servisini tarayıcı içinde gömülü VPN hizmeti veren Opera sunuyor. Opera’nın son sürümlerini indirmek için aşağıdaki irtibatları kullanabilirsiniz.

  • Opera Windows yahut MacOS sürümü için tıklayın

Eğer Opera tarayıcısı yerine Chrome yada Microsoft Edge kullanıyorsanız, eklentilere başvurmak zorundasınız.

Google Chrome fiyatsız VPN eklentileri:

  • ZenMate VPN Chrome – fiyatsız indir
  • Hotspot Shield VPN​ Chrome – fiyatsız indir

Not: Microsoft Edge Chromium sürümünde, Google Chrome eklentilerini sıkıntısız biçimde kullanabilirsiniz.

En yeterli fiyatsız VPN uygulamaları (Android – iOS):

Mobil işletim sistemleri manuel VPN kurulumuna müsaade verseler de bu genel olarak önerilen bir yol değildir. Bunun yerine Google Play Store ya da App Store üzerindeki şu uygulamalara göz atabilirsiniz:

Android fiyatsız VPN:

iPhone (iOS) fiyatsız VPN:

  • UYARI: Ücretsiz VPN uygulamaları, ferdî datalarınızı tehlikeye düşürebilir, aygıtınıza tehlikeli virüsler bulaştırabilir. Webtekno, üstteki fiyatsız VPN uygulamalarının güvenlik referansı değildir. Şayet VPN servislerine çok sık muhtaçlık duyuyorsanız, fiyatlı VPN ağlarına abone olmanızı tavsiye ederiz.

Eğer öbür okuyuculara VPN konusunda tavsiyeleriniz varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Haberlerimize anında ulaşmak, günün öneml gelişmelerini bildirim olarak almak için Webtekno taşınabilir uygulamasını indirebilirsiniz.

Başa dön tuşu