Webtekno Takipçileri Favori Sosyal Medya Uygulamasını Seçti

Çok değil bundan 15 yıl evvel birbirimizle irtibat kurmak için apayrı yollar tercih ediyorduk. Uzun problemler konuşmamız için insanların yan yana gelmeleri gerekiyordu. Facebook, daha evvel yapılan birkaç denemeden daha fazlasını başararak dünyaya açıldığında, şimdi akıllı telefonlar ortada yoktu.

Sonra kısa müddet içerisinde, toplumsal medya mecraları telefonlarımızda birer harici uygulama haline geldiler. Artık hayatımızı nasıl değiştirdikleri üzerine çıkarımlar yapmak için uzman olmaya gerek bile yok. Facebook ise yaşattığı son skandallar ile insanlara nelerin yolunda gitmediğini bir sefer daha göstermiş oldu. Hala bir dev olsa da ismi ve prestijinin aldığı yaralar, anket sonuçlarımıza da yansıdı.

Okuyucularımıza yönelttiğimiz “Favori toplumsal medya platformunuz hangisi?” sorusuna verilen cevaplar şu halde:

  • Instagram: %37
  • YouTube: %31
  • Twitter: %13
  • Facebook: %7
  • Diğer platformlar: %6
  • Reddit: %4
  • Snapchat: %1
  • LinkedIn: %1

Şimdi gelin, oy oranları üzerinden analizimizi sunalım.

Facebook ana uygulaması ve Twitter’ın değişik rekabeti:

Facebook’un en güçlü rakibi bir orta yalnızca Twitter’dı. Anlaşılan o ki Cambridge Analytica üzere skandalların akabinde Facebook’un klasik ana uygulamasına karşı inanç azalmış durumda. Twitter’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısı 9 milyon civarındayken Facebook’un kullanıcı sayısı 51 milyon civarında. Gelin görün ki anket sonuçlarında Twitter neredeyse iki kat daha fazla oy alarak Facebook’un önüne geçiyor.

Ayrıca farklı bir anekdot: Instagram’ın Türkiye’de 33 milyon kullanıcısı bulunuyor. Birden fazla kullanıcının Hem Facebook hem de Instagram hesabı olduğunu biliyoruz. Gerçekten tekil kullanıcı sayılarının toplamı 84 miyon. Şimdiki Türkiye nüfusu ise 79,8 milyon. Bir düşünün istedik.

Türkiye’de 51 milyon Facebook, 33 milyon Instagram kullanıcısı bulunuyor. Tekil kullanıcı sayılarının toplamı 84 milyon ediyor. Şimdiki Türkiye nüfusu ise 79,8 milyon. 

Yeni jenerasyon Facebook: Instagram

2012’de Instagram’ı 1 milyar dolar ödeme yaparak satın alan Facebook, yıllar içerisinde orayı truva atı üzere fethetti. Uygulama tüm vakitlerin en süratli üye ve kıymet kazanan platformu haline geldi. Bir fotoğrafçılık uygulaması olarak yola çıkan Instagram’a vakitte kronolojik olmayan ana sayfa akışı, iletileşme, kısa müddetli paylaşım modeli Öyküler üzere pek çok özellik getirildi. 

Özellikle Öyküler özelliğinin başarısı büyüktü. 2016’da yapılan bu güncelleme, devrin yıldızı Snapchat’ten esintiler taşıyordu. Ortadan 1 yıl geçtikten sonra Instagram’dan Kıssalar paylaşımı yapanların sayısı, Snapchat kullanıcılarını geçmişti. Beşerler artık Snapchat’i terk etmeye başladılar. Sonuç olarak Kıssalar tipinde anlık paylaşımların mucidi Snapchat bu ankette yalnızca %1 oy alabildi.

Facebook ana uygulamasını terk edenlerin kıymetli bir kısmı, hala farkına bile varmadan tıpkı şirketin alternatif platformu Instagram’ı kullanıyor. Bu da Facebook’un stratejik muvaffakiyetini kanıtlıyor. Kullanıcılar, en etkin toplumsal medya platformunu kullanmak istediklerinde tekrar Facebook’un eline düşüyorlar. 

Google’un toplumsal medyadaki tek ve ‘zorlama’ başarısı: YouTube

Arama motoru ve reklamcılık devi Google’ın toplumsal medya konusunda hatırı sayılır bir teşebbüsü yok. YouTube’u satın aldıktan sonra görüntü paylaşımı konusunda yeni bir model çizen firma, içerik üreticileriyle yaptığı reklam geliri paylaşımı modeli sayesinde milyarlarca kullanıcıya erişebiliyor. Her geçen gün daha çok insan daha çok içerik üretiyor.

YouTube’u görüntüye dayalı bir toplumsal medya mecrası haline gelse de hala birçok insanın yakın etrafıyla haberleşmek için kullanabildiği bir mecra değil. Esasen Google’ın gayesi de bu. Yalnızca sizi tanıyan ya da bilen bir küme beşere değil, bütün dünyaya ulaşma gayesi sunuyor. İnsanlara kendisini istedikleri formda tabir etme özgürlüğünün son yıllarda ziyadesiyle çarpıtılması bile onun, en sevilen mecralardan birisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Ankete katılan okuyucularımızın  %6’sı listede yer almayan mecralar ortasından seçim yaptı. Öteki mecralar ortasında Tumblr, Twitch, Pinterest üzere mecralar bulunuyor. Reddit, Türkçe lisan takviyesine sahip olmamasına karşın %4 oranında oy sahibi. Microsoft’un iş ağı LinkedIn ise 7 milyon Türk kullanıcısına karşın favori olma yolunda yalnızca %1’lik oy oranına sahip olabildi. Bu ayrıntı, LinkedIn’in hala bir toplumsal medya platformu olarak değil, bizi bir meslek merkezi olarak algılandığı tespitine götürüyor.

Tek Soruluk Dev Anket köşemiz, her hafta cuma günleri gündemdeki bir mevzu hakkında okuyucunun fikir sunmasına imkan tanır. Anketler, yayınlanan cuma gününü takip eden hafta sonu boyunca iştirake açık olurlar. Sonuçlar ve sonuçların ayrıntılı tahlili, her pazartesi günü Webtekno'da yayınlanır.

Başa dön tuşu