WhatsApp’ın yeni özelliği, birçok devlet yetkilisinin pek hoşuna gitmeyecek

Yakın bir vakte kadar beşerler, her türlü bilgi ve gelişmeyi uydu üzerinden yayın yapan kanallar vasıtasıyla öğrenirlerdi. Lakin bu kanalların ve tabi kanallarda yayınlanan haberlerin ne kadar objektif olduğu, ne kadar tarafsızlık unsurlarına bağlı kalarak yayın yaptığı daima büyük tartışma konusu oldu. Lakin internetin gelişmesi ve toplumsal medya kültürünün çeşitlenmesi sayesinde artık beşerler yeni bilgiler almak ve farklı kaynakların fikirlerini öğrenebilmek için toplumsal medya platformlarını kullanıyor ki bunlardan biri de WhatsApp.

Ancak hala devletler çeşitli nedenleri öne sürerek vakit zaman WhatsApp’ın da içinde bulunduğu toplumsal medya platformlarına kısıtlamalar getirebiliyor. Bu kısıtlamalar bazen WhatsApp’ın kullanımını büsbütün durdurabilirken, bazen de suratın yerlerde sürünecek düzeye kadar indirilmesi halinde de olabiliyor.

WhatsApp’ın yeni özelliği, birçok devlet yetkilisinin pek güzeline gitmeyecek

İşte kendisinden kaynaklı olmayan bu çeşit durumlar karşısında kullanıcılarıyla karşı karşıya gelmek istemeyen Meta, WhatsApp için Proxy özelliğini duyurdu. Bundan sonra WhatsApp kullanıcıları, devletler tarafından uygulanan kısıtlamalar nedeniyle kullanılamaz hale geldiklerini düşündükleri anda, farklı bölgelerde barındırılan sunucular üzerinden tekrar problemsiz WhatsApp kullanımına kavuşabilecekler.

Telefonunuzda WhatsApp Proxy ayarlarını yapmaksa son derece kolay. Bunun için ayarlar menüsüne girin, oradan saklama alanı ve datalar kısmına erişin. Ağ kısmında Proxy yolunu göreceksiniz. Proxy kullan diyerek adresi girin ve kaydet tuşuna basın. Hepsi bu, tebrikler artık kısıtlamalardan kurtuldunuz.

Başa dön tuşu