WhatsApp’tan devrim niteliğinde güncelleme

WhatsApp’ı dünyanın bir numarası olmasını sağlayan birçok özellik sayabiliriz. Örneğin epey stabil olması, süratli olması, güncelleme dayanağı, her marka ve modelde problemsiz çalışabilmesi, varlıklı karakter dayanağı, yüksek sayılı emoji takviyesi özellikler aklımıza bir çırpıda gelenler. Lakin gelin görün ki hiç bir herhalde hiç kimsenin aklına birinci etapta bu uygulamanın çok güvenilir olduğu gelmeyecektir.

Bu durumun ardında yatan en temel neden tabi ki WhatsApp’ın bir Facebook hizmet olması. Herkesin malumu olduğu üzere Facebook, kullanıcı datalarını işlemesi ve hatta satması ile meşhur. Bununla birlikte bugüne kadar birçok kere WhatsApp konuşmalarının muhakkak ölçüde takip edildiği ve buna nazaran de kullanıcıların günlük ömürlerinde karşılarına reklamlar çıktığı da epeyce sık dillendirilen bir argüman.

WhatsApp’tan ihtilal niteliğinde güncelleme

İşte Amerikalı teknoloji devi WhatsApp bu makûs şöhretinden kurtulabilmek için birkaç sene evvel uçtan uca şifreleme sistemini duyurmuş ve aygıtlardaki büyün konuşmaların uçtan uca şifrelenerek WhatsApp’da dahil hiç bir uygulama tarafından okunamamasını garanti altına almıştı.

Bununla birlikte kelam konusu sohbetlerin bulut sistemlerde şifrelenmesi halinde, hala üçüncü bireylerin bilgisine açık hale gelmesi hayli tartışılan bir bahisti. İşte WhatsApp, artık Google kullanıcılarının Drive’a, Apple kullanıcılarının ise iCloud’a yükledikleri hiç bir WhatsApp sohbetinin WhatsApp’ın kendisi de dahil hiç kimse tarafından erişilemeyeceğini duyurdu.

Kullanıcıların bunun için yapmaları gereken tek şey ise, sohbetlerini şifreleme seçeneğine gelmeleri ve 64 haneli bir şifre belirlemeleri. Tabi dikkat, kelam konusu şifreyi kaydetmeyi mutlaka unutmayın yoksa bu sohbet yedeklerinize siz bile bir daha ulaşamazsınız.

Başa dön tuşu