Firefox, Dışarıdan Eklenti Yükleme Sistemine İzin Vermeyecek

Mozilla Corporation tarafından geliştirilen ve 2002'den beri hizmette olan Firefox isimli internet tarayıcısı, bilhassa kullanıcıların taleplerine karşı olan hassasiyetiyle biliniyor. Mozilla Firefox, kullanıcılarının bilgilerinin gizliliğini ziyadesiyle önemsiyor ve bu yüzden devamlı olarak tarayıcısını şimdiki tutup çeşitli tedbirler alıyor.

Bundan yaklaşık 18 ay önce kullanıcı bilgilerini müsaadesiz olarak paylaşmakla suçlanan Facebook ile iş birliğini kesen Firefox'un kullanıcı kapalılığını ne kadar önemsediğini bu örnekle gösterebiliriz. Mozilla, sırf bununla da kalmadı ve Sideloading prosedürü ile eklenti yüklenemeyeceğini duyurdu. Şirket, bunun sebebini ise 'özelliğin berbata kullanılması' olarak açıkladı.

Sideloading ile yüklenen eklentiler, makus gayeli yazılım içerebiliyor:

Sideloading metodu, bilgisayarlara yüklenen rastgele bir programın Mozilla Firefox tarayıcısına otomatik olarak eklenti ekleyebilmesine imkân veriyordu. Bu metotta XPI uzantılı bir belge, Firefox dizinindeki özel bir klasöre atılıyordu ve bu formda eklenti yüklenmiş oluyordu. Birçok kusura sebebiyet veren ve kötü maksatlı yazılımlar içerebilen uzantılar da Firefox'a kolay bir formda entegre edilebiliyordu ve kaldırılamıyordu.

Kötüye kullanımın farkına varan şirket, önümüzdeki günlerde Firefox güncellemeleri ile Sideloading tekniğinin kullanılmasını engelleyecek. Mozilla'nın takvimine nazaran 11 Şubat 2020'de çıkacak olan Mozilla Firefox 73 güncellemesine kadar bu biçimde yüklenen eklentiler kullanılabilecek ancak bundan sonraki güncellemede artık eklentiler sırf resmi siteden indirilecek.

Şirketin bu atağına kullanıcıların nasıl yaklaşacağı ise merak konusu. Siz de Mozilla Firefox için eklenti geliştiren biriyseniz ve bu prosedürü kullanarak eklentilerinizi dağıtıyorsanız eklentinizin kurulum şeklini güncellemenizi öneririz. Birebir formda bu sistemle kurulan bir eklentiyi kullanıyorsanız kullandığınız eklentiyi Mozilla'nın kendi internet sitesi üzerinden bulup bu halde kurmanızı tavsiye ediyoruz.

Başa dön tuşu