WhatsApp’tan ilginç yenilik, tepki çekebilir

Geçen Aralık ayında, WhatsApp varsayılan olarak kullanıcıların çevrimiçi durumunu yabancılardan gizlemeye başladı. Bu yanlışsız istikamette atılmış bir adım olsa da, tüm kişi listenizin çevrimiçi olup olmadığınızı görmesine müsaade veriyor. WhatsApp’ın yaklaşan güncellemesinin, durumunuzu hangi şahısların görebileceğini seçmenize müsaade vereceği için bunu düzeltmesi gerekiyor. Bu nedenle, birinin bildirisini görmezden geldiğinizi bilmesini istemiyorsanız, o kullanıcı için ayarı açın ve (umarım) farkı asla bilemezler.

WhatsApp, kümelerden sessizce ayrılmanızı sağlayacak öteki bir kullanışlı özelliği de kullanıma sunuyor. Şu anda, uygulama (çok fecî bir şekilde) kümedeki her kullanıcıyı ayrılışınızdan haberdar ediyor, bu da birtakım küme üyelerinden neden ayrıldığınızı sormak için size özel olarak bildiri göndermesine neden olabilir. Yeni özellik, kimseye söylemeden bir partiden ayrılma hareketi olan “İrlandalı Hoşçakal”ın dijital muadili ve sohbetten çıkmanın getirdiği garipliği ortadan kaldırmaya yardımcı olacak.

WhatsApp’tan değişik yenilik, reaksiyon çekebilir

WhatsApp, bu iki özelliği bu ay kullanıma sunmaya başlayacağını ve ayrıyeten kullanıcıların “bir sefer görüntüle” bildirilerinin ekran imgelerini almasını engellemenin bir yolu üzerinde çalıştığını söylüyor. Kaybolan iletilerden farklı olarak, iletiler makul bir vakit sonundan sonra (Snapchat aracılığıyla gönderilen bir fotoğraf yahut görüntü gibi) alıcı bir sefer gördükten sonra kaybolurlar.

Ekran manzaralarını engellemenin bir yolunu eklemek de kullanıcıların hassas bilgileri kaydetmesini yahut diğerleriyle paylaşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bu özellik hala test basamağında, lakin WhatsApp “yakında” kullanıcılara sunmaya başlayacağını söylüyor.

WhatsApp bu yıl birkaç küçük lakin manalı güncelleme daha yaptı. Platform, emoji yansılarını kullanıma sunmanın ve sesli bildirileri hızlandırmanın bir yolunu sunmanın yanı sıra, Android kullanıcılarının sohbet geçmişlerini iPhone’a aktarmalarına da müsaade vermeye başladı.

Başa dön tuşu