Instagram’a Rakip Olan Amazon Spark Sonlandırıldı

Sosyal medyanın alışveriş trendinden ve toplumsal medya fenomenlerinin gücünden faydalanmayı isteyen Amazon, iki yıl evvel Spark isminde Instagram'a rakip olarak görülebilecek bir toplumsal medya hizmeti başlatmıştı lakin Spark hizmeti bekleneni veremedi ve sonlandırıldı. Bunun yanı sıra Amazon’un keşif aracı olarak bilinen Interesting Finds hizmeti ve Spark’tan elde edilen deneyimler, yeni bir toplumsal ürün olan #FoundItOnAmazon ile harmanlanıyor.

İnsanların arkadaşlarını, ilgi duydukları şeyleri, sevdikleri markaları ve kişileri takip edebilecekleri bir yer olan Spark, Instagram’dan farklı olarak alışverişe odaklanıyordu lakin Instagram’ın daha geniş bir kitleye hitap ettiği açıktı ve Spark’ta Instagram’ın cazipliği yoktu. Amazon, Spark’la ilgili bir yorumda bulunmadı lakin hizmet, hem internet sitesinden hem de uygulamadan silindi.

Amazon, Spark'ın internet ilişkisini artık #FoundItOnAmazon sitesinde yönlendiriyor. #FoundItOnAmazon, Interesting Finds gibisi bir keşif hizmeti. Interesing Finds, 2016’dan beri kullanıcıların Pinterest gibisi bir arayüzde yeni eserler keşfetmesine yardımcı olan bir hizmet.

Yeni #FoundItOnAmazon sitesi, Spark ile Interesting Finds’ın en ilgi cazip ve ilham verici istikametlerini kullanarak ortaya çıkarılan yeni bir keşif aracı olacak üzere görünüyor. Bu hizmet, şu an için bütün kullanıcılarda görünür değil.

Amazon, Spark’ın neden sonlandırıldığı hakkında bir yorumda bulunmasa bile bunu iddia etmek sıkıntı değil. Instagram’a rakip olarak konumlandırılan Spark, Instagram’ın önlenemez yükselişinin oldukça gerisinde kaldı.

Başa dön tuşu