Wikipedia Yasağı Anayasa Mahkemesi’nde Görüşülecek

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK), 29 Nisan 2017’de Wikipedia’ya erişim yasağı getirirken, bu kararın münasebeti olarak da Türkiye’yi terör örgütleriyle iş birliği içerisinde gösterme maksadı güden içeriklerin kaldırılmamasını gösterdi. 5651 Sayılı Kanun’un 8/A unsuruna nazaran alınan kararı daha sonra Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından onaylandı. 

O devirde BTK’dan yapılan açıklamada “Erişim engelleme önlemi uygulanmadan evvel Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine dayanak verdiği formundaki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve memleketler arası uygulamalara uygun bir biçimde uyar-kaldır usulü uygulanarak resmi irtibat kanalları üzerinden uyarılmış lakin bu hususta bir karşılık alınamaması nedeniyle erişim engelleme önlemi uygulanmak zorunda kalınmıştır.” ifadelerini kullanmıştı.

Wikipedia’nın yazgısı 11 Eylül’de aşikâr olacak

Wikipedia’nın avukatları karara itiraz etseler de yasak kararı kaldırılmadı. Hukuksal yolların tükenmesinin akabinde Wikipedia avukatları AYM’ye başvurdu. 

Anayasa Mahkemesi Birinci Kısım, isimli tatilin sona ermesinin akabinde gerçekleştirilecek birinci toplantıda Wikipedia yasağını gündemine taşıyacak. 11 Eylül’de yapılacak olan toplantıda, Wikipedia’nın büsbütün erişime engellenmesi kararının söz özgürlüğünü ihlal edip etmediği konusu masaya yatırılacak. İhlal kararı verilirse, internetin en büyük ansiklopedisine uygulanan erişim yasağı kaldırılacak. Birinci Kısım ayrıyeten bu başvuruyu genel heyete da sevk edebilir.

Başa dön tuşu