Yeni Edge ile Bütün Sitelere Karanlık Mod Geliyor

Akıllı telefonlar ve tabletlerle birlikte interneti yanımızda taşımaya ve her yerde internet kullanmaya başladık. Sonuç olarak karanlıkta bir anda gözümüzü alan beyaz art planlar evvel matlaştı, sonra da karanlık modlar/temalar ortaya çıktı. 

Microsoft’un yeni Chromium tabanlı Edge tarayıcısı hem içerik üreticilerini hem de kullanıcıları büyük bir zahmetten kurtarmaya hazırlanıyor. Tarayıcının hem masaüstü sürümünde hem de mobil uygulamasında bütün siteleri karanlık modda çalışmaya zorlayabiliyorsunuz. Misal bir özellik Google Chrome’a da gelmişti. 

Şu anda bu özellik yalnızca tarayıcının Canary versiyonunu kullananlara açık. Bu versiyon günlük olarak güncellenen deneme versiyonu olarak Microsoft Edge Insider internet sitesinden indirilebiliyor. 

Karanlık Mod özelliği nasıl kullanılır?

Yeni Canary sürümünde siteleri karanlık modda görebilmek için yapmanız gerekenler epey kolay. Bu adımları şöyle sıralamak mümkün:

  • Canary’yi açın, adres çubuğuna edge://flags yazın ve Enter’a basın.
  • Karşınıza gelen Experiment Settings (deneme ayarları) sayfasında üstteki arama kutusuna dark mode yazın.
  • Karşınıza 'force dark mode for web contents' yani 'web içerikleri için karanlık modu zorla' seçeneği gelecek. 
  • Sağ taraftaki oku kullanarak menüyü açın. İstediğiniz karanlık mod uygulama formunu seçin
  • İstediğiniz ayarları yaptıktan sonra ekranın sağ alt köşesinde yer alan Restart/Yeniden başlat butonunu kullanarak yazılımı yine başlatın. 

Görünüşe nazaran karanlık mod daha uzun mühlet insanların favori kullanım modu olmaya devam edecek. Chromium kullanan Microsoft Edge dışında Mozilla Firefox da emsal bir sistem üzerinde çalışıyor. 

Başa dön tuşu