Meta, Kanadalı Kullanıcılara Haber İçeriğini Engelliyor

Meta, Kanada’da yürürlüğe girmesi beklenen bir yasa tasarısına tepki olarak, bazı Kanadalı kullanıcıların Facebook ve Instagram’da haber içeriğine erişimini geçici olarak engellemeye başladı.

Teknoloji devi Meta, Perşembe günü yaptığı açıklamada Haziran sonuna kadar sürecek geçici bir testin parçası olarak, bazı Kanadalı kullanıcıların Facebook ve Instagram’da haber içeriğine erişimini geçici olarak engelleneceğini duyurmuştu.

Bu engelleme kararı, Kanada hükümetinin teknoloji devlerinin çevrimiçi olarak haber içeriğine bağlantı vermek veya başka şekilde yeniden kullanmak için yayıncılara ödeme yapmasını gerektirecek bir yasa tasarısına tepki olarak ortaya çıkmıştı.

Erişim engeli, dün itibariyle başladı ve Kanada Kültür Bakanı, Meta’nın hamlesini eleştirdi

Online Haber Yasası olarak bilinen C-18 numaralı yasa tasarısı şu anda Senato’da görüşülüyor ve bu ayın sonuna kadar yürürlüğe girebilir. Meta ayrıca yasa tasarısı geçerse, Kanadalıların Facebook ve Instagram’da haber içeriğine erişimini kalıcı olarak engellemeye hazır olduğunu da söyledi.

Şu anda rastgele seçilen Kanadalı kullanıcılar, Instagram veya Facebook’ta Kanada’ya dair haber içeriklerini göremeyecek veya paylaşamayacak. Erişim engeli, makalelere, kısa formda videolara veya 24 saat sonra kaybolan fotoğraf ve videolara olan haber bağlantılarını içerebiliyor. New York Times veya BBC gibi uluslararası haber şirketlerinin de içerikleri rastgele seçilirlerse test sırasında Kanada’da erişime kapatılabilirler.

Meta’nın Ardından LinkedIn de ChatGPT Destekli Yapay Zekâ Aracını Duyurdu

Kanada Kültür Bakanı Pablo Rodriguez, Meta’nın hamlesini “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi ve Kanadalıların bu taktiklerle korkutulmayacağını belirtti. Geçtiğimiz hafta da bu testin başlayacağı belirtilmişti. Eğer yasa kabul edilirse erişim engelinin kalıcı olacağı da Meta tarafından belirtilmişti.

Kaynak :
https://www.theverge.com/2023/6/2/23746473/meta-canada-news-block-test-facebook-instagram-online-news-act

Başa dön tuşu