Instagram TikTok benzeri Reels özelliğini kullanıma sundu

Sosyal ağ Instagram vakit zaman farklı platformlardan fikir ve özellik almasıyla biliniyor. Bunlardan biri olan ve TikTok ile rekabet etmek için geliştirilen Reels özelliği Türkiye’de kullanıma sunuldu.

Instagram TikTok gibisi Reels özelliğini kullanıma sundu

Reels ile beşerler ses, efekt ve yeni araçlar kullanarak 15 saniyelik görüntüler çekebilecek ve bu görüntüleri düzenleyebilecek. Reels görüntüleri gönderi yahut Story olarak paylaşılabilecek, ayrıyeten herkese açık hesaplar görüntülerinin Keşfet sekmesindeki Reels’a ayrılmış kısımda görülmesini sağlayabilecek. Reels ile sunulan araçlar ve Keşfet sekmesindeki bu yeni kısım ile Instagram, insanlara içerik üreticisi olma ve dünyanın her yerinden keşfedilme fırsatı sunmayı amaçlıyor.

Reels nasıl oluşturulur?

Reels, Instagram kamerasında yer alıyor ve çeşitli düzenleme araçları sunuyor. Bunlar:

  • Ses: Instagram müzik kütüphanesinden seçim yapılabileceği üzere, beşerler kendi yepyeni seslerini de kullanabilecek. Orjinal ses kullanan herkese açık hesaplarda bu ses hesaba atfedilecek ve öbürleri da bu sesi kendi Reels görüntülerinde kullanabilecek.
  • AR Efektleri: Galeride hem Instagram hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı çeşitli Artırılmış Gerçeklik efektleri bulunuyor.
    Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Zamanlayıcı ve geri sayım ile eller hür olarak görüntü çekilebiliyor.
  • Hizalama: Birleştirilecek iki klip ortasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak maksadıyla bir klipteki objeler hizalanabiliyor.
  • Hız: Görüntü ve seslerin belli kısımları hızlandırılabiliyor yahut yavaşlatılabiliyor.
    Reels görüntüleri farklı klipler halinde çekilip birleştirilebiliyor, tek seferde çekilebiliyor yahut galeriden görüntü yükleyerek hazırlanabiliyor.

Reels nasıl paylaşılır?

  • Herkese Açık Hesaplar, Reels görüntülerini Keşfet sekmesindeki Reels kısmında paylaşabiliyor ve Instagram topluluğu tarafından keşfedilme fırsatını yakalayabiliyor. Tıpkı vakitte Akış’ta, takipçileriyle paylaşabiliyor. Muhakkak müzik, hashtag yahut efekt kullanılan Gerçek görüntüleri birebir vakitte o müzik, hashtag ve efektlere özel sayfalarda görüntülenebiliyor.
  • Gizli Hesaplar, Reels görüntülerini sadece takipçileriyle paylaşabiliyor. Öbürleri bu görüntülerdeki orjinal sesleri kullanamıyor ve görüntüleri bu bilinmeyen hesabı takip etmeyen beşerlerle paylaşamıyor.

Reels görüntüsü hazır olduğunda, paylaşım ekranında taslak kaydedilebiliyor, kapak resmi değiştirilebiliyor, metin ve hashtag eklenebiliyor ve arkadaşlar etiketlenebiliyor. Paylaşılan Reels görüntüleri, profilde Reels’a özel başka bir sekmede yer alıyor. Akış’ta paylaşılan Reels görüntüleri profildeki ana sekmede de yer alıyor.

Reels görüntüleri birebir vakitte Story, Yakın Arkadaşlar ve Direct bildirilerde paylaşılabiliyor.

Başa dön tuşu