YouTube çalışanlarını sıkıştırmaya devam ediyor

Alphabet Personelleri Sendikası (AWU), Ulusal Çalışma Bağları Konseyi’ne (NLRB) YouTube ana şirketi Alphabet ve işçi şirketi Cognizant’ın şubat ayından itibaren uzaktan çalışanları cezalandırmak için ani bir ofise dönüş atağı kullandığını sav ederek şikayette bulundu.

Şikayete nazaran yöneticiler, Austin’deki sendika örgütlenme uğraşlarını “soğutmak” için öbür ofislere de iş gönderiyor, bu ortada bir amirin emekçilere üstü kapalı olarak sendika tersi tehditlerde bulunduğu tez ediliyor.

İşçiler sözleşmeliyken, Alphabet ve Cognizant’ın “ortak işveren” olduğunu argüman ediyor. Şayet öyleyse, Alphabet de çalışma şartlarından sorumlu olacak ve Austin bölgesi takımı bir sendika lehine oy kullanırsa müzakerelere katılmak zorunda kalacak.

YouTube çalışanlarını sıkıştırmaya devam ediyor

Bir Cognizant sözcüsü, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, çalışanın sendikalaşma dilekçesinden evvel ofise kesin dönüşün “tamamen planlı” olduğunu ve 2021 Aralık ayından bu yana çalışanlara “defalarca ve dengeli bir şekilde” ofise dönüş siyasetini anlattıklarını argüman etti. Sözcü, Austin bölgesini isteyerek terk eden ve yüz yüze çalışmaya geri dönemeyen yüklenicilerin Cognizant’taki başka işler için de “düşünülebileceğini” söylüyor.

Bu, Alphabet ve sendika yanlısı müteahhitler ortasındaki tansiyondaki birinci olay değil. 2022 baharında, Google Haritalar’da çalışan Washington eyaleti Cognizant çalışanları, argümana nazaran makul olmayan bir ofise dönüş programı nedeniyle greve gidecekleri konusunda uyardılar. Bunun üzerine Cognizant ofise dönüşleri 90 gün erteledi. Bu ortada Google’da birçok kafeterya çalışanı, daha güzel şartlar ararken pandemi sırasında sessizce sendikalaştı.

Tartışma, Alphabet’in güçlü ekonomik şartlar ve düşen karlar nedeniyle dünya çapında 12.000 kişiyi işten çıkarmasının akabinde geldi. Bu sayı sadece direkt çalışanları kapsamakla birlikte, istihdam maliyetlerini düşürme baskısını da yansıtıyor. Bu da, daha uygun fiyat ve toplumsal haklar arayan sendika yanlısı personellerle çatışmaların artmasına yol açabilir.

Başa dön tuşu