YouTube Shorts içerik oluşturucularına 100 milyon dolarlık ödeme!

Son birkaç yılda, toplumsal medya şirketlerinin birçok, içerik oluşturuculara para saçıyor. Böylelikle içerik oluşturular sayesinde platformlarına kullanıcı çekebiliyorlar. Artık YouTube, beta sürümünden yeni çıkan ve geçen ay 100 ülkede kullanıma sunulan yeni Shorts özelliğini kullanan içerik oluşturucular için 100 milyon dolarlık fonunu duyurdu.

Bu fon bugün itibariyle yayına konuldu. YouTube’un bu yılın başlarında duyurduğu üzere, şirket “binlerce içerik oluşturucuya” şu andan itibaren 2022’ye kadar ödeme sunacak. YouTube, Short’u kaç kişinin izlediğine ve başka birtakım etkileşim metriklerine bağlı olarak 100 ila 10.000 ABD Doları ortasında teklif veriyor.

Youtube Shorts içerik oluşturucuları için 100 milyon dolarlık ödeme

Youtube’un açıklamasına nazaran Shorts formatında görüntüler yayınlayan herkes teorik olarak ödeme almaya hak kazanacak. Doğal olarak, ödeme alacak Shorts görüntüleri için birtakım standartlar olacak. Birden fazla, YouTube’un topluluk kurallarına ve telif hakkı siyasetlerine uymak üzere hayli kolay kurallar. YouTube ayrıyeten insanların Snapchat yahut TikTok için oluşturdukları içeriği tekrar yüklemelerini de istemiyor. Bu nedenle içerikler yalnızca Shorts platformunda yayınlanıyor olmalı. Tiktok yahut Snapchat logosu içeren içerikler ödül sistemine katılamayacak.

YouTube, ödemeleri aylık olarak vereceğini de duyurdu. Şirket, aylık ödeme sistemi ile içerik oluşturucuları daha çok teşvik edeceğine inanıyor. YouTube Shorts nispeten yeni bir platform. Rakip platform TikTok’un 2020’den beri yaratıcıları için misal bir fonu mevcut. TikTok’un fonu bu Shorts programından daha büyük olsa da YouTube, içerik oluşturucularının içeriklerinden para kazanmaları için dokuz yolu daha sunuyor.

Başa dön tuşu