Clubhouse yasaklandı! Peki, neden?

Yıldızı parlayan Clubhouse uygulamasının ismini son günlerde sık sık duyduğunuzu biliyoruz. Davetiye sistemi ile çalışan ses temelli toplumsal medya platformu, rakipleri ortasında sunduğu farklı tecrübe ile sıyrılmaya çalışıyordu. Bugün ise Clubhouse erişim pürüzü kararı ile gündeme geldi.

Dünyadaki en katı ve saçma kurallara sahip olan Çin, bugün Clubhouse’u resmi olarak engelledi. Çin hükümeti bildiğiniz üzere vatandaşlarını anbean izlemeyi ve fişlemeyi kendine motto edinmiş durumda. Çin’de bu yüzden Facebook ve Twitter üzere platformlar da engelli.

Yani anlayacağınız Çin’de hükümetin izleyip takip edemediği tüm uygulamalar engelleniyor. Bundan Clubhouse da nasibini aldı. Ses kayıtlarının takibi olmadığı için Çin hükümeti uygulamayı engelledi. Bu mani muhtemelen kalıcı olacak ve Çin’de artık uygulamayı kullanmak mümkün olmayacak.

Çin hükümetinin bu katı kuralları yüzünden Çin‘de yaşayanlar teknolojinin nimetlerini yalnızca koklayabiliyor. Üretimin tavan olduğu ve dünya çapında ses getiren markaların çıktığı Çin’de bu katı kuralların asırlarca devam edeceği ortada.

Clubhouse’a dönecek olursak, platform bir anda değişik bir biçimde ünlü isimler sayesinde sükse oldu. Fakat bu yükselişin bir de düşüşü olacak. Varsayımlarıma nazaran 6-7 ay sonra Clubhouse’un ismini bile duymayacağız. Yazı, fotoğraf ve görüntü paylaşılmayan bir toplumsal medya platformunun ömrü muhtemelen kısa olacak.

Başa dön tuşu