YouTube yeni Twitch olacak!

Nasıl ki dünya genelinde video-müzik platformu denildiği vakit akla gelen birinci isim YouTube ise, oyun yayınlarını izleme denildiği vakte da akla birinci gelen marka hiç kuşkusuz Twitch’tir. Her ne kadar hem Facebook hem de YouTube son zamanlardaki güncellemeleri ile bu platforma yaklaşmaya çalışsalar da, yeniden de bu bahiste şu an için çok başarılı oldukları söylenemez.

Bununla birlikte YouTube şimdi pes etmiş üzere görünmüyor. Google’a yakın kaynaklardan servis edilen haberlere nazaran, ünlü toplumsal medya sitesi yakın vakitte Twitch kullanıcılarının çok yakından aşina oldukları iki yeni özelliği daha kullanıcılarının beğenisine sunulacak.

YouTube yeni Twitch olacak!

Bu özelliklerden birincisi Gifted Memberships. Canlı yayın esnasında kanal sahibine çeşitli armağanlar gönderme mantığına dayalı olan bu özellik, aslında YouTube katıl ile paralel bir anlayışa sahip. Fakat tekrar de yeni özelliğin daha interaktif bir halde kullanılabileceği belirtiliyor.

Google’ın üzerinde çalıştığı bir başka özellik ise “Canlı Yayın Yönlendirme”. Tekrar Twitch kullanıcılarının aşina oldukları bu özellik sayesinde yayıncılar, kendi yayınlarının sonunda takipçilerini bir öbür yayına direkt yönlendirebilmekteler. Tabi bu yönlendirmeyi reklam vb. üzere çok farklı emellerle kullanmakta mümkün.

Bakalım YouTube, Twitch ile olan ve ona benzeyerek süren bu rekabetinden istediği sonuçları elde edebilecek mi ya da kaybettiğini kabul edip, platformun özgün ruhuna uygun özellikler ile mi karşımıza çıkacak. İşte bunu her vakit olduğu üzere yeniden zaman gösterecek.

Başa dön tuşu