YouTube’a Alışveriş Reklamları Geliyor

Yurt dışında yaklaşan tatil periyoduyla birlikte YouTube, reklam stratejisini değiştirerek daha da karışık bir hale getirmeye hazırlanıyor. Hal bu türlü olunca da pek çok şirket reklamlarını artırmaya başlıyor ve insanları alışveriş çılgınlığına davet ediyor. Daha evvelce Google, Instagram ve Facebook’un yaptığı biçimde alışveriş reklamlarını platformunda gösterecek olan YouTube, kullanıcılara ilgi alanlarına yönelik reklamlar göstererek kârını artırmayı planlıyor.

Bildiğiniz üzere Google’da kıyafet, ayakkabı yahut elektronik eşya stili bir arama yaptığınız vakit, Google size ilgilenebileceğinizi düşündüğü reklamları gösteriyor. Benzeri reklam stratejisini YouTube platformuna da ekleyen şirket, böylece YouTube’u daha kullanışlı bir hale getireceğini belirtiyor. Reklamların çalışma mantığı ise tıpkı Google’da olduğu üzere ilgilerinize ve beğenilerinize nazaran reaksiyon göstererek çalışacak.

Koşmakla ilgili arama yaparsanız ayakkabı reklamları göreceksiniz:

Reklam işinde aslında deneyimli olan şirket, bu noktada epey sağlam bir algoritma ile çalışacak. Tıpkı âlâ bir Google reklamında olduğu üzere, YouTube reklamları da ilgilendiğiniz eserleri anlayan ve ona nazaran reaksiyon veren bir algoritmaya sahip olacak. Yani koşmayı seviyorsanız yahut koşmakla ilgili şeyler aradıysanız, Puma üzere şirketlerden ayakkabılar göreceksiniz.

Bu noktada YouTube, Puma üzere markalardan reklam teklifleri görmek için direkt bu halde bir arama yapmak zorunda kalmayacağınızı belirtiyor. YouTube’a birinci reklam verenlerden olan Puma’nın e-ticaret lider yardımcısı olan Rick Almedia, bu sayede müşterilerine daha kolay ulaşmak ve onlarla irtibat halinde kalmak istediklerini söz etti.  

YouTube, Google’ın tatil öncesi e-ticaret fonksiyonelliğini geliştirdiği tek yer değil. Şirket, yakın vakitte Google Lens uygulamasını, bir mağazada görmüş olabileceğiniz bir eşyayı nasıl kombinleyeceğiniz ve tamamlayacağınız konusunda fikir veren bir tarz müşavere özelliği eklemek üzere güncellendi.

Başa dön tuşu