YouTuber’ların Sendikalaşma Çağrıları Bir Kez Daha Alevlendi

YouTube, bir müddettir gönderdiği e-postalar aracılığıyla, Hizmet Şartları’nda yapılan değişiklikler hakkında kullanıcılara bilgi veriyordu. YouTube ekosistemindeki her insanı ilgilendiren kaideler, 10 Aralık tarihinde resmen yürürlüğe girecek. 

Söz konusu güncelleme, Google Zımnilik Politikası’nda değişikliğe yol açmadığı üzere, bilgilerinizi toplama ve sürece formunda de farklılık yaratmıyor. Buna karşın birtakım değişiklikler, bilhassa içerik oluşturucular tarafında kıymetli kırılmalara neden olabilir. 

YouTube açık bir halde, kullanıcılara sundukları hizmetin ticari bir boyutu olduğunu ve kendi takdirine bağlı olarak görüntüleri ve kanalları çabucak kaldırabileceğini söylüyor. ABD'li şirketin hizmet kurallarında revizyona gitmesi, sendikalaşma yönündeki davetlerin yüksek perdeden lisana getirilmesine neden oldu. 

Örneğin, YouTube’da “Non-Compete” isimli bir kanalı bulunan Emerican Johnson isimli bir içerik üreticisi, “Bu çok büyük bir problem. YouTube çok açık bir halde yaratıcıların düşmanı olduğunu gösterdi. Sendikalaşma konusunda ciddileşmenin vakti geldi” sözlerini kullanıyor. Solcu kimliğiyle bilinen bir diğer YouTuber Peter Coffin de, “Sendikalaşabilseydik her şey çok farklı olurdu” diyor.

Bu ve gibisi tweet'lere yanıt olarak, birçok toplumsal medya kullanıcısı FairTube adında bir kümenin uğraşlarına dikkat çekti. 2.3 milyondan fazla abonesi olan bir Alman YouTuber olan Jörg Sprave tarafından organize edilen FairTube tüm içerik oluşturucuları için daha fazla adalet ve şeffaflık elde etmek için çalışıyor. 

Avrupa Birliği’nin en büyük sendikası IG Metall’den takviye alan FairTube, geçtiğimiz günlerde YouTube ile görüşmüştü. Buna karşın FairTube cephesinden güncellenen hizmet koşullarına ait şimdi bir açıklama gelmiş değil. Emsal biçimde YouTube da, kelam konusu değişiklikleri çevreleyen tenkitler karşısında şu an için sessizliğini koruyor.

Başa dön tuşu