Google’ın Wi-Fi Kaydetme Cezası, 13 Milyon Dolara Çıkartıldı

Google’ın servisleri ortasında yer alan, dünya genelindeki pek çok sokak ve caddeyi fotoğraflayan Steet View sayesinde kullanıcılar, o sokaklarda sanal olarak gezebiliyorlar lakin hayli eğlenceli ve yararlı olan bu servisin bir sorunu ortaya çıktı. Google’ın Street View için sokak manzaralarını alırken bir yandan da etraftaki tüm Wi-Fi şifrelerini de müsaadesiz olarak kaydettiği belirlendi.

30 ülkede gerçekleşen ve 2007 ile 2010 yılları ortasını kapsayan bu olay sonrası Google, “Yanlışlıkla oldu” minvalinde bir açıklama yapmıştı fakat teknoloji devi, burada da çuvallamış ve şirketin araçlarına şuurlu olarak bu türlü bir yazılımı yüklediği ortaya çıkmıştı.

Yaşanan bu olaylar sonrasında ABD merkezli teknoloji devine ABD’nin 38 eyaletinden ortak dava açılmıştı. Açılan bu davanın sonucunda Google’a 7 milyon dolarlık bir ceza kesilmiş ve kaydettiği tüm bilgilerin silinmesi istenmişti.

2010’da sonlanan dava sonucunda 7 milyon dolarlık cezayı kâfi bulmayan davacılar, ısrarlarına devam ettiler. En nihayetinde o dava da sonuçlandı ve Google, toplamda 13 milyon dolarlık bir cezaya mahkum edildi. Google'ın son 9 yıldaki gelişimini göz önüne alınca, insanın aklına “Başka bilgi toplaması yaşandı mı?” sorusu da gelmiyor değil.

Başa dön tuşu