YouTube’tan içerik üreticilerini sevindirecek haber!

Bugünden itibaren şirket, içerik oluşturucuların Shorts görüntülemelerinden reklam hissesi geliri elde etmeye başlayabilecekleri yeni bir İş Ortağı Programı mukavelesi başlatıyor. İçerik oluşturucuların, YouTube’un yeni İş Ortağı Programı kaidelerini kabul etmek için 10 Temmuz’a kadar mühletleri var. Değişikliğin bir kesimi olarak şirket, içerik oluşturuculara YouTube’da nasıl para kazanacakları konusunda daha fazla esneklik sağlamak için yeni “Para Kazanma Modülleri” sunuyor. Lakin şirket, platformda tam kar potansiyelinizi ortaya çıkarmak için hepsini kabul etmenizi öneriyor. Daha evvel duyurulduğu üzere, 90 günlük bir mühlet içinde en az 1.000 aboneye ve Shorts’ta 10 milyonun üzerinde izlenmeye sahip içerik oluşturucular İş Ortağı Programı’na başvurabilir. Daha sonra yeni “Shorts Para Kazanma Modülü”nü kabul etmeleri gerekir.

YouTube’un her bir içerik oluşturucunun kısa görüntüleri için ne kadar kazanacağını belirlemek için tasarladığı formül, müzik lisanslamasının dahil olması nedeniyle bir ölçü karmaşık. YouTube kullanıcıları Shorts izledikçe şirket, Shorts Feed’deki klipler ortasında reklam gösterecek. YouTube, bu reklamlardan elde edilen paranın, şirketin her ayın sonunda paylaşacağı ortak bir havuz aracılığıyla müzik lisanslama şirketlerine ve içerik oluşturuculara ödeme yapmaya gideceğini söylüyor.

YouTube’tan içerik üreticilerini sevindirecek haber!

İçerik oluşturucu havuzuna ne kadar para gideceği, içerik oluşturucuların Shorts’larında yer verdiği müzik parçası sayısına bağlı. Müziksiz bir klip yüklerseniz o görüntüyle alakalı tüm gelir içerik oluşturucu havuzuna masraf. Bilakis, tek müzikli bir Short kelam konusu olduğunda, ilgili gelirin üçte biri lisans ödemesine gidecek. İki şarkılık bir Short’da üçte ikisi lisanslamaya gidecek.

Her şey halledildikten sonra YouTube, içerik oluşturucu fonunun nasıl dağıtılacağını belirleyecek. Şirket, fonu içerik oluşturucunun toplam Shorts görüntülemelerindeki hissesine nazaran dağıtacak. Diyelim ki görüntüleriniz Şubat ayı için ülkenizdeki tüm uygun Shorts görüntülemelerinin %5’ini oluşturdu, Shorts’unuzda lisanslı müzik kullansanız da kullanmasanız da fondaki paranın %5’ini alacaksınız. YouTube daha sonra %55’lik gelir kesintisini alacak ve geriye kalanın %45’ini size bırakacak. Örneğin İçerik Oluşturucu Havuzuna katkınız ayda 1.000 ABD dolarıysa toplam ödemeniz 450 ABD doları olacak.

Başa dön tuşu