Zuckerberg faturayı çalışanlara kesti!

The Wall Street Journal’da yer alan yeni bir rapora nazaran Meta, maliyetleri düşürmek için işçisi azaltmaya ve grupları yine düzenlemeye başladı. Şirket görünüşe nazaran değişiklikleri işten çıkarma olarak lanse etmek istemiyor, fakat daha değerli kesintilere hazırlanırken “önemli sayıda çalışanı sessizce dürtüklediği” bildiriliyor.

Şimdiye kadar kaç Meta çalışanının bu düzenlemelerden etkilendiği muhakkak değil. Meta, çalışanların şirket içinde yeni işlere başvurmalarına müsaade veriyor, fakat çalışanların bunu yapmak için sırf 30 günlük bir vakti var. The Journal’a nazaran sonuç, “iyi bir prestije ve güçlü performans incelemelerine sahip çalışanların nizamlı olarak dışarı atılması” oldu.

Zuckerberg faturayı çalışanlara kesti!

Meta, bir müddettir, Mark Zuckerberg’in “ekonomik gerileme” olarak nitelendirdiği bir ortamda gelir daralmasıyla uğraşırken çalışanı azaltacağını ve projeleri keseceğinin sinyallerini veriyordu. CEO, şirketin en son çıkarları sırasında Meta’nın işe alımları yavaşlatacağı ve “daha ​​az kaynakla daha fazlasını yapması” gerektiği konusunda uyarmıştı.

Zuckerberg kısa müddet evvel çalışanlarına şirketin “ciddi zamanlar” ile karşı karşıya olduğunu söylemiş ve yöneticilerden kesinti için “düşük performans gösterenleri” belirlemelerini istemişti. Şirket ayrıyeten 2021’de 10 milyar dolar kaybeden Reality Labs kısmının birtakım projelerini de iptal etti. Bir dış firma tarafından istihdam edilen düzinelerce Meta yüklenicisine de yakın vakitte işlerinin ortadan kaldırıldığı söylendi.

Başa dön tuşu