İnternet Aleminin Bir Dakikasında Neler Oluyor?

ABD merkezli bir bulut yazılım şirketi olan Domo, her yıl bir rapor yayımlıyor. Yayımlanan rapor, internet aleminin bir dakikasında neler olduğunu gözler önüne seriyor. Yayımlanan rapora nazaran son bir yılda internet üzerinden yapılan süreçler, dakikada yüzde 9 oranında artış göstermiş durumda. Bu da internet kullanımının son bir yıl içerisinde biraz daha arttığını gösteriyor.

Domo, bu raporunu yedinci sefer yayımlıyor. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan şirketin CEO'su Josh James, rapora nazaran kimi uygulamaların popülaritesinin düştüğünün gözlemlenmesine karşın, internetin her geçen gün daha fazla kullanıldığını söyledi. 

İşte, bu yıl yedincisi yayımlanan internet dünyasının bir dakikalık işlemleri raporu:

Geçtiğimiz yıla oranla 2019 yılının parlayan yıldızının Netflix olduğunu açıklamak gerekiyor. 2018 yılına nazaran kullanım oranı yüzde 614 oranında artan Netflix platformunda, bir dakika içerisinde 694.444 saatlik yayın gösteriliyor.

2019 yılının parlayan yıldızlarından bir oburu ise Uber. Geçtiğimiz yıla oranla kullanım oranı yüzde 603 artan Uber'de, bir dakika içerisinde 9.772 seyahat yapılıyor.

Domo'nun bilgilerine nazaran ayrıyeten her dakika 511 bin tweet atıyoruz, Instagram'da ise 55.140 gönderi paylaşıyoruz. Instagram'ın kullanım sıklığı, 2018 yılına nazaran yüzde 12'lik artış görülüyor. 

Araştırmanın dikkat cazibeli sonuçlarından bir tanesi de internet kullanımı. Rapora nazaran yalnızca ABD'de bir dakika içerisinde 4.416.000 gigabayt internet tüketiliyor. Bu kıymet, geçtiğimiz yıla nazaran internet kullanımının yüzde 41 arttığını gösteriyor. Bu istatistiği dünya geneline vurduğumuz vakitse bir dakika içerisindeki internet tüketiminin bir epey yüksek olduğunu anlamak mümkün.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte tanınan uygulamaların da kullanımlarında artışlar gözleniyor. Lakin e-posta gönderimlerinin oranının 2014 yılına nazaran yüzde 8 oranında azaldığını görmek mümkün. Dünya genelinde bir dakika içerisinde gönderilen e-postaların sayısı ise 188 milyon civarında.

Domo'nun yayımlamış olduğu bu raporun PDF formuna erişmek isterseniz, burada bulunan ilişkiyi kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu