2020 Yılına Kadar e-Belediye Sistemine Geçilecek

İçişleri Bakanlığı, belediyecilik konusunda yeni bir boyuta geçilmesini sağlayacak e-Belediye sistemini hayata geçirdi. Ülke çapındaki tüm belediyeler, önümüzdeki yıla kadar bu sisteme dahil olacak ve belediyelerin sağlayacağı lokal hizmetler çevrimiçi ortam üzerinden gerçekleştirilebilecek. Büsbütün fiyatsız olarak sunulacak bu hizmet sayesinde yılda 3 milyar TL tasarruf edilmesi planlanıyor.

e-Belediye Bilgi Sistemi Projesi ile birlikte belediyelerin tek bir bilgi tabanında, ortak altyapıda, standart yazılımlarla tüm iş ve süreçlerin elektronik ortamda gerçekleştirilebilmesi sağlanacak. Bu sayede hem bürokrasiye harcanan vaktin azaltılması hem de süreçlerin kolaylaştırılması hedefleniyor. Ayrıyeten kamu kurumları ile lokal idareler ortasında anlık bilgi paylaşımı yapılabilecek.

Bu sistem sayesinde Dünya Banka’sının iş yapılabilirlik listesinde Türkiye’nin 30 sıra birden yükselmesi öngörülüyor. Sağlaması beklendiği 3 milyar TL tasarruf ile bu proje, şu anda Türkiye’nin en büyük projesi pozisyonunda. Sistem üzerinde kullanılan Elektronik Evrak İdare Sistemi bütçeden 2.274.124 TL harcarken, 7.936.693 TL’lik bir tasarruf şimdiden gerçekleşti.

Mobil uygulama da bulunacak

Sisteme yalnızca tarayıcı üzerinden değil mobilden de erişebileceksiniz. Geliştirilecek taşınabilir uygulamalarla birlikte vatandaşa daha fazla kolaylık sağlanması planlanıyor. Bu proje de İçişleri Bakanlığı bünyesinde geliştiriliyor ve projeyi şahsen Bakanlık işçisi geliştiriyor. Projenin bir hoş yanı da uygulamanın açık kaynak koduyla yazılması, bu sayede her açıdan kolaylık sağlayan ve gelişmeye açık bir uygulama olması planlanıyor.

Başa dön tuşu