30 Gbps Hıza Sahip Olacak Wi-Fi 7 Çalışmalarına Başlandı

Wi-Fi suratları vakit geçtikçe kendini geliştirdi ve Wi-Fi 6'ya kablosuz ağlar konusunda yeni bir çağ gözüyle bakılıyor. Kablosuz ağlar üzerine çalışan uzmanlar, daha Wi-Fi 6 kullanımı yaygınlaşmadan kablosuz ağları kablolu ağ performansına yaklaştırmayı hedefleyen Wi-Fi 7 çalışmalarına başladı. Şu anda irtibat standardına verilen isim resmen Wi-Fi 7 olmasa da performans, alan ve başka faydalar, yeni jenerasyonun isminin Wi-Fi 7 olacağını işaret ediyor.

Şu anda son derece erken gelişim kademelerinde olan Wi-Fi 7, sadece yenilenmiş bir irtibat protokolünden çok daha fazlasına muhtaçlık duyacak. Sürat konusunda 30 Gbps suratlara çıkacağı söylenen Wi-Fi 7'nin 1,5 Gbps suratlara çıkabilen Wi-Fi 6'dan 20 kat daha süratli olacağı belirtiliyor. Bunun için de sırf protokol değil, birebir vakitte altyapı üzere ögelerin da değişmesi gerekiyor.

Wi-Fi 7'nin uzun bir müddet daha geliştirme sürecinde olacağı söyleniyor ve birinci resmi tanıtımın 2024'te gerçekleşeceği düşünülüyor. Wi-Fi 7 için gerekli olan gelişmeler adım adım gelişecek ve bu gelişmeler Wi-Fi 6'nın yaygınlaşmasıyla başlayacak. Tıpkı vakitte çalışmak için yeni yayın araçlarından da faydalanacak olan Wi-Fi 7'nin konuşulabilmesi için Wi-Fi 6'nın yaygınlaşması koşul üzere görünüyor.

CNET'in yayınladığı bir haberde Wi-Fi 7'nin iki başka bantta birebir anda işleyebilecek ve manuel ya da etkin bir değişiklik gerektirmeyecek. Dahası, Wi-Fi 7, bir radyo sinyalinin bant genişliğini ve dörtlü genlik modülasyonununu tekrar düşünebiliyor. Bu sayede yayın araçları üzerinden daha fazla bilgi geçebiliyor. Kısaca bu süreç sonucunda kablosuz ağlar kablolu ağlara daha da yakınlaştırılarak yeni bir irtibat çağına geçilecek. Daha yüksek bant genişlikleri, suratlar, hem indirmeler he yüklemeler için çoklu irtibat noktaları ve yeni siber güvenlik özellikleri, Wi-Fi 7'yi oluşturacak.

Tüm bu faktörler bir ortaya geldiğinde Wi-Fi'ın yeni jenerasyonunun gün yüzüne çıkması için 5 yıllık bir süreç son derece optimist olarak bile görünebilir. Şu an için geliştirme kademesinde olan yeni kablosuz ağ teknolojisinde rastgele bir yenilik olması durumunda sizlerle paylaşacağız.

Başa dön tuşu