YouTube Türkiye’de Shorts video çekenlere para ödeyecek

YouTube, Ekim ayından itibaren kısa görüntü içerik üretimini teşvik etmek gayesiyle YouTube Shorts Fonu’nu Türkiye’de de kullanacağını açıkladı. Shorts formatında yaratıcı ve eşsiz görüntüler üreten içerik üreticilerine ve sanatkarlara, yaptıkları katkılar karşılığında ödeme yapılacak.

Son üç yılda içerik üreticilerine, sanatkarlara ve medya şirketlerine 30 milyar doların üzerinde ödeme yapan YouTube, Mayıs ayından bu yana da dünyanın çeşitli pazarlarına 100 milyon dolarlık YouTube Shorts Fonu’nu sağlıyor. Shorts Creator Fund, içerik üreticilerinin ve sanatkarların reklamdan fiyatlı dijital eserlere, ticari eserlerden markalı içeriklere kadar, YouTube üzerinde ürettikleri içeriklerden gelir elde edebilecekleri yeni bir araç olarak hayata geçirilmiş durumda. YouTube, bu fonu önümüzdeki aylarda daha çok ülkede kullanmayı planlıyor. Ekim ayından itibariyle Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak fon, Shorts formatında yaratıcı ve eşsiz görüntüler üreten içerik üreticilerine ve sanatkarlara dağıtılacak. Ödemeye hak kazanan kanallar, kanalın toplamdaki Shorts performansına ve izleyicilerinin pozisyonuna nazaran hesaplanacak olan bonus ödemelerin yanı sıra, başlangıç olarak her ay 100 ila 10.000 dolar ortasında gelir elde edebilecek.

YouTube Türkiye’de Shorts görüntü çekenlere para ödeyecek

YouTube İçerik İş İştirakleri Ülke Müdürü Timur Altop, “Bu fon, Shorts formatındaki görüntüler için uzun vadeli ödeme planımız için birinci adımı temsil ediyor. Bu uygulamanın Türkiye’ye gelmesinden ötürü büyük heyecan duyuyoruz.” diye konuştu.

YouTube Chief Business Officer Robert Kyncl fonla ilgili şu açıklamada bulundu: “14 yılı aşkın bir mühlet evvel, platformda elde edilen gelirin büyük kısmını içerik üreticilerle paylaşan, çeşidinin birinci örneği olan iş modelimiz YouTube İş Ortağı Programı’nı (YPP) başlatarak günümüzün içerik üreticileri iktisadının temellerini attık.”

Fondan sırf kriterleri karşılayan kanallar yararlanabilecek

Fondan yararlanmak için içerik üreticilerinin kimi kriterleri yerine getirmesi bekleniyor. Açılan kanalın YouTube’un Topluluk Kuralları’na, telif hakkı kurallarına ve ödeme siyasetlerine uygun olması ve içerik üreticilerinin kanallarına son 180 gün içinde en az bir adet formata uygun Shorts görüntüsü yüklemiş olmaları gerekiyor. İçerik üreticisinin yaşadığı ülke/bölgede kabul edilen reşit olma yaşının üzerinde olması da aranan bir öteki şart. Kanalın uygun görülmesi için hâlihazırda YouTube’dan ödeme alınıyor olması kaidesi da aranmıyor. Üçüncü taraf toplumsal medya platformlarından alınan filigranlı yahut logolu görüntüler, özgün olmayan görüntüler (örneğin, sinemalardan yahut TV gösterilerinden direkt ve düzenlenmeden alınan görüntüler) yahut başka içerik oluşturucuların kanallarından alınarak tekrar yüklenen görüntüler değerlendirmeye alınmıyor.

Başa dön tuşu