50 Bölüm Dizinin 1 Saniyede İndirebildiği İnternet Ağı

İrlanda'nın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden olan BT Ireland, ülke çapında hem yüksek yüksek süratli internet sunuyor hem de Ar-Ge çalışmalarıyla geleceğin teknolojilerine istikamet vermek için çalışmalarını sürdürüyor. BT Ireland artık, gibisi az görülmüş bir sistemi test ettiğini ve başarılı sonuçlara ulaştığını açıkladı.

BT Ireland tarafından yapılan açıklamalara nazaran şirket, İrlanda'nın başşehri Dublin ile Londra ortasına 1.454 kilometrelik kablolar döşeyerek bu kablolarda PCS ismi verilen yeni bir teknik kullandı. Şirketin yaptığı testlerde internet suratının 400 Gbps'ye ulaştığı belirtildi.

Yapılan açıklamalarda bu testin dünyadaki en uzun menzilde yapıldığının ve testin başarılı olduğunun altı çizildi. Şirket, bu internet ağının ticari olarak kullanılabilmesi için bu yılın sonuna kadar çalışmalarını tamamlayacağını açıkladı. 

400 Gbps internet kullanımına değinecek olursak; bu süratte bir internet kullanıldığı takdirde 50 saatlik bir dizi yalnızca 1 saniyede indirilebilir yahut 16 bin farklı görüntü birebir anda indirebilir. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BT Ireland yöneticilerinden Katie Brown, internet kullanımının daima arttığı bir dünya nizamının olduğunu bu bağlamda her gün fiber altyapı muhtaçlığının arttığını açıkladı. Bu nedenle müşterilerine hem uygun fiyatlı hem de yüksek süratli internet hizmeti için çalıştıklarını ve çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Brown, bu test ile elde ettikleri muvaffakiyetten ötürü kendileriyle gurur duyduğunu açıkladı.

  • Not: Dublin ile Londra ortasında bir kara irtibatı bulunmuyor. Bu yüzden kablolama süreçlerinin bir kısmı denizde yapılmış durumda. Bu da yapılan testin dikkat cazibeli yanlarından bir tanesi.

Başa dön tuşu