Bir garip olay; Meta adlı şirket Facebook’a dava açtı!

META (veya Meta.is) isimli bir heyetim sanatı şirketi salı günü yaptığı açıklamada, Zuckerberg’in isim değişikliğinin daha küçük şirketin yerleşik markasını ihlal ettiğini tez ederek, ticari marka ihlali nedeniyle Meta’yı (veya Facebook’u) dava edeceğini duyurdu.

Daha küçük şirketin sitesinde yer alan bir gönderide, “28 Ekim 2021’de Facebook, kanımızı, terimizi ve gözyaşımızı on iki yıldan fazla bir müddettir inşa ettiğimiz META markamıza ve ismimize el koydu” dedi. “Bugün, sekiz ay boyunca Facebook ile güzel niyetle müzakere etmeye çalıştıktan sonra boşuna, onlara karşı dava açmaktan diğer seçeneğimiz kalmadı.”

Bir garip olay; Meta isimli şirket Facebook’a dava açtı!

Davanın birçok, Facebook’un Meta.is’in isminin paylaşılmasını imkansız hale getirdiğini sav ettiği birçok kapalılık skandalına bağlı. Şikayet, “Meta artık META markası altında mal ve hizmet sağlayamaz”, “çünkü tüketicilerin kazara Meta’nın mal ve hizmetlerinin Facebook’tan kaynaklandığına ve Meta’nın ayrılmaz bir formda Facebook ile temaslı olan toksisite ile alakalı olduğuna inanmaları mümkündür. ”

Meta.is, isim için geçerli bir ticari markaya sahiptir, lakin isim değişikliğinin resmi hale gelmesinden bu yana Facebook’un yaptığı çok çeşitli ticari marka müracaatları göz önüne alındığında, iletileşme, toplumsal ağlar ve finansal hizmetler için başka markalar da dahil olmak üzere, mahkemede hala güçlü bir savaşla karşı karşıya olabilir. Ayrıyeten bir maden suyu üreticisi ve protez uzuv üreticisi de dahil olmak üzere, teknoloji dışı eserler için Meta ismini talep eden bir dizi ticari marka bulunuyor.

Başa dön tuşu