AB, 5G Teknolojisinin Hızlı Yayılmasını İstiyor

O yahut bu halde artık herkesin kabul ettiği üzere 5G teknolojisi geliyor ve geldiğinde de pek çok şeyi değiştirecek. Avrupa Birliği ülkeleri de bu teknolojiye adapte olmak için hazırlıklarını sürdürüyor. 

Reuters tarafından hazırlanan bir çalışmaya nazaran AB, 5G teknolojilerinin uygulanmasında önder pazar pozisyonunda olmaları gerektiğine ve böylelikle, global manada rekabet avantajını koruyabileceğine inanıyor. 

Bununla bir arada 5G teknolojisinin yayılma suratı da büyük ehemmiyet arz ediyor. Doğal ki 5G’yi dikkatsiz bir formda yaymayı ise kimse istemiyor. Hatta çalışmaya nazaran “AB ve üye ülkeler bu ağların ve yeni servislerin siber güvenliğe gereğince itina gösterdiğinden emin olmalı”.

Avrupa Birliği'nin aklındaki soru: Sürat mı güvenlik mi?

Tabii ki sürat ile güvenlik bir ortada pek barınamıyor. Süratli yayılım demek illa bir noktada bir eksiğin ortaya çıkması riski demektir. Bütün muhtemel yanılgıları denetim ederek ilerlemek de suratı epeyce törpüleyecektir. AB’nin bu hususta kendine bir yol haritası çizip değişime hazırlıklarını ona nazaran yapması gerekiyordu. 

Tasarıda isimleri geçmese de Huawei’ye ve öteki Çinli üreticilere karşı çekinceler kendini hissettirdi. AB’nin Avrupa’nın teknolojik bağımsızlığını destekleyecek eserlerin öne çıkarılması tavsiye edildi. Ayrıyeten 5G teknolojisinin hayat mühleti boyunca geçerli olacak çok sayıda siber güvenlik tedbiri de tavsiye edildi. 

AB ülkeleri 5G'ye geçişe hazırlanıyor

Bu ayın başlarında AB ülkeleri bir ortaya gelerek 5G ve getirdiği riskler hakkında toplu bir risk değerlendirmesi yapmıştı. Bu değerlendirmeye nazaran yeni altyapıların güvenliği için yeni standartların gerektiği tabir edilmişti. Şu anki AB Periyot Lideri olan Finlandiya, hususla ilgili yeni tasarıların kendi devirleri bitmeden resmen kabul edilmesi için çalışmalarına devam ediyor. 

5G büyük potansiyele sahip olsa da yeni teknolojinin tam ve inançlı biçimde uygulanması hayli vakit alacak üzere duruyor. Avrupa Birliği ülkeleri bu hususta tedarikçilerin oynadığı büyük rolün farkında ve kendisi için güvenlik açığı oluşturmayacak bir alternatifi gereğince süratli yaymanın farklı yollarını pahalandırıyor.

Başa dön tuşu