WhatsApp’ın gizlilik uygulaması hakkında yeni bir rapor yayınlandı! Konuşmalar izleniyor

ProPublica isimli bir araştırma firması ortaya çok tartışılacak yeni bir rapor sundu. Şirketin raporu Facebook’un saklılık uygulamaları ve WhatsApp iletileşme platformunun şifrelenmesi konusunda kuşku uyandırdı.

Rapor, 2 milyar kullanıcıya açıkça açıklanmayan birkaç değerli bulgunun altını çiziyor. WhatsApp 2016‘dan beri uçtan uca şifreleme özelliğine sahip olsa da, Facebook’un kullandığı bir özel yazılımla bir kullanıcıdan başkasına gönderilen iletileri okuyabildiği ortaya çıktı. Şayet bir ileti “terör ya da çocuk tacizi1 üzere bir bahisle bildirilirse sistem direkt olarak o kişinin evvelki bildirilerini da okuyor ve diğer bireylere de incelenmesi için gönderiyor.

WhatsApp’ın zımnilik siyaseti hakkında kuşku uyandıran rapor

Mesajları incelenen kullanıcı daha sonra engellenebilir yahut izleme listesine konulabilir. Bu formda incelenen kullanıcılar Proaktif listesine de eklenebiliyor. “Proaktif” listesine eklenen bu kullanıcılardan gelen şifrelenmemiş iletiler, kullanıcı kümeleri, telefon numarası, telefon kimliği, durum bildirisi, pil düzeyi ve sinyal gücü üzere bilgiler öteki kullanıcı datalarıyla birlikte izlenebiliyor.

Rapor, tüm bu uygulamaların kullanıcıların kapalılık siyasetinde ana çizgileriyle belirtildiğini lakin bunları bulmak için derinlere inmeniz gerektiğini söylüyor. İnsanların uygulamayı o kadar derinlemesine incelemediği düşünüldüğünde bu detay kullanıcıların aslında gözünden kaçıyor. Hasılı WhatsApp uçtan uca şifreleme sunması dahi aslında pek bir mana tabir etmiyor. Bildirilen konuşmalar Facebook yazılımları tarafından izlenme potansiyeli taşıyor.

Başa dön tuşu