ABD Ordusu, Filipinler’de Aşı Karşıtı Propaganda Yapmış

İddialara göre ABD ordusu, Filipinlerde pandemi döneminde Çin’e karşı güvensizlik yaratmak için aşı karşıtı propaganda yapmış.

Reuters’in haberine göre ABD ordusu, COVID-19 pandemisi sırasında Filipinler’de Çin’in COVID-19 aşısını karalamak için propaganda amaçlı sosyal medya haberleri kullandı. 2020 yılının baharında başlayan bu sürecin 2021 yılına kadar devam ettiği belirtildi. Filipinler’de Sinovac aşısı 2021 yılında bile tercih edilmedi. 

ABD ordusu tarafından yapılan paylaşımlardan birinde, kullanılan sahte hesapta “COVID Çin’den geldi ve AŞI da Çin’den geldi, Çin’e güvenmeyin!” şeklinde tweet attı. Bir başka paylaşımda ise Çin’in aşılarının İslam’a uygun olmadığı çünkü içinde domuz türevleri olduğu iddia edildi. 

Platformlara yakalanmışlar

sinovac

Reuters’e açıklamada bulunan eski askeri yetkililer, Pentagon’un X, Facebook ve Instagram’da propaganda hesapları olduğunu, Facebook yöneticilerinin 2020’nin sonlarında bu hesapların tespit ettiğini ifade etti. Yetkililer, hesapların topluluk kurallarını ihlal ettiği için kapatılacağını belirtti. Bunun üzerine yetkililer de aşı karşıtı kampanya için hesapları kullanmayı bırakacaklarını söyleyerek hesaplarını kurtardı. 

Kampanya, Çin’in COVID-19’un yayılmasının ABD’ye kadar izlenebileceğine dair temelsiz iddialarına karşılık olarak başlatıldı. Bir Pentagon sözcüsü, yaptığı açıklamada “ABD’yi, müttefiklerini ve ortaklarını hedef alan kötü niyetli etki saldırılarına karşı koymak için çeşitli platformlar, sosyal medya da dahil olmak üzere, kullandıklarını” belirtti. 

Görüldüğü gibi internette yer alan her iddiayı çok da ciddiye almamak ya da kaynağını araştırmadan doğru kabul etmemek gerekiyor. 

Yanında Telefon Çalınca ‘Venom Gibi Cana Gelen’ Sözde Grafen Videosu Aşı Karşıtlarına Malzeme Oldu

20 Milyon Kişilik Bir Araştırma, Sanılanın Aksine COVID Aşılarının Kalp Rahatsızlıklarına Karşı Koruduğunu Ortaya Çıkardı

Kaynak :
https://www.engadget.com/us-military-reportedly-used-social-media-to-spread-anti-vax-propaganda-in-the-philippines-160357361.html?src=rss

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu