Toplumsal medya düzenlemeleri maddeleşti

Son günlerin tartışma bahislerinden biri olan toplumsal medya düzenlemeleri sonunda maddeleşti. Toplumsal medya platformlarına Türkiye’de temsilci bulundurma, ziyanlı içerikleri 48 saat içinde kaldırma üzere yükümlülükler getiren yeni toplumsal medya düzenlemeleri Resmi Gazete’nin 31 Temmuz 2020 tarihli sayısında yayımlanarak maddeleşti.

Sosyal medya düzenlemeleri yasalaştı

Bu kapsamda, Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, TikTok üzere yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcılarına yeni yükümlülük ve yaptırımlar getirildi.

Kanunla, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Hatalarla Çaba Edilmesi Hakkında Kanun’a “sosyal ağ sağlayıcı” biçiminde yeni bir tanımlama getiriliyor.

Bu kapsamda kullanıcıların internet ortamında toplumsal etkileşim gayesiyle metin, manzara, ses, pozisyon üzere içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine yahut paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek yahut hükmî şahıslar, toplumsal ağ sağlayıcı olarak tanımlanacak.

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı toplumsal ağ sağlayıcı, en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek. Bu kişinin bağlantı bilgilerine basitçe görülebilecek ve direkt erişilebilecek biçimde internet sitesinde yer verilecek.

Sosyal ağ sağlayıcı bu kişinin kimlik ve bağlantı bilgilerini BTK’ya bildirecek. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde Türk vatandaşı olması zarurî olacak. Verilen önergenin kabul edilmesiyle, bu unsurun ve bağlı düzenlemelerin yürürlük tarihi 1 Ekim 2020 tarihinde olarak değiştirildi.

Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen toplumsal ağ sağlayıcıya, BTK tarafından bildirimde bulunulacak. Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde toplumsal ağ sağlayıcıya, BTK Lideri tarafından 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

Verilen idari para cezasının bildiriminden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde 30 milyon lira daha idari para cezası verilecek.

Başa dön tuşu