ABD’li Senatör: Mark Zuckerberg Hapis Cezası Almalı

Facebook ve Mark Zuckerberg içinde bulunduğumuz 20 yılın en kıymetli isimlerini oluşturuyor. Ancak şirketin ve kurucularından kimilerinin bu kadar gücü ele geçirmesi berbat sonuçlar doğuran olaylara da sebebiyet verdi.

Özellikle son yıllarda yaşanan güvenlik ve kapalılık ihlallerinden ötürü Mark Zuckerberg’in ismini sıkça anıyoruz. Kimilerimiz ihlaller sonucunda verilen para cezasının kâfi olmadığını düşünürken öbürleri cezanın sırf para cezası olmaması görüşünü taşıyor.

Bahsettiğimiz ikinci görüşü taşıyan bir isim de ABD'li Senatör Ron Wyden. Wyden, Willamette Week ile yaptığı bir röportajda Mark Zuckerberg’in Amerikalılara zımnilik konusunda tekraren palavra söylediğini ve tüm cezaların Mark Zuckerberg’e yansıtılması gerektiğini savundu. Yalnız Wyden bir noktayı bilhassa vurguladı: mahpus cezası.

Wyden bu görüşünü Communications Decency Act’in (İletişim Kararı Yasası) 230. kısmı hakkında konuşurken lisana getirdi. Bu yasa, Facebook üzere çevrimiçi platformlara kullanıcıları tarafından yayınlanan içeriğe karşı geniş dokunulmazlık hakkı sağlıyor. Ron Wyden ise bu maddeyi yazan şahıslardan biri ve en başından beri maddeyi vefatına savunuyor.

Yasanın 230. kısmı epeyce fazla tartışılıyor:

Yasanın 230. kısmı ise son yıllarda en çok tartışılan şeylerden biri. İnternet birinci çıktığı günlerde yeni olduğundan ve her yerde bulunmadığından, internet platformlarını içeriklerden kaynaklanan tüzel süreçlerden muhafaza fikri birçok beşere mantıklı gelmiş.

Ancak geçirdiğimiz son on sene içinde internetin dezavantajları su yüzüne daha bariz halde çıkmaya başladı. Hasebiyle birçok sesten 230. kısmın kaldırılması gerektiği ihtarları yükseliyor.

Çözüm nerede?

Wyden tahlilin, şirketlerin tüketicilere ve yatırımcılara karşı dürüst olmalarını gerektiren yasalar üzere maddelerin daha kuvvetli formda uygulanmasında olduğunu söylüyor. Senatör, şirketin finans durumu hakkında palavra söyleyen yöneticilerinin şahsi olarak sorumlu tutulmasını sağlayan maddelerden bahsetti. Fakat Wyden, saklılık ihlali sonucunda sert cezalar sağlayan rastgele bir yasa söylemedi.

ABD’de kapalılık sıkıntılarıyla ilgilenen ana kurum, Facebook’a 5 milyar dolar ceza kesen Federal Ticaret Komitesi (FTC). Ülkenin medya dünyasında dönen haberlere nazaran ise FTC, Facebook’un taahhütleri bozması halinde Zuckerberg’i şahsî olarak sorumlu tutacak kararların arayışındaydı. Lakin Facebook’un yapılan teklifleri kabul etmemesi sonucunda Zuckerberg’e şahsen dokunmayan bir karar alındı.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu