Instagram ve Facebook’tan maske uyarısı geliyor

Koronavirüs sürecinde olduğumuz bugünlerde maske takmak hayati kıymet taşıyor. Kimilerinin ciddiye almadığı bu bahis tüm dünya çapında değerli bir sorun teşkil etmeye başladı. Mevzuyla ilgili olarak harekete geçen Facebook maske takmayanları uyarmaya başlayacağını açıkladı. Bu ikaz tıpkı vakitte Facebook’un sahibi olduğu Instagram’da da uygulanacak.

Instagram ve Facebook’tan maske uyarısı geliyor

Bu yeni özellik ile birlikte hem Facebook’un hem de Instagram’ın ana sayfasında maske uyarısı görünmeye başlayacak. Bu ihtarda kullanıcıya maske takması gerektiği tarafında kısa bir bilgilendirme yapılacak. Ayrıyeten Facebook’un ihtarında KOVID-19 Bilgi Merkezi’ne, Instagram’ın ihtarında ise ABD Hastalık Denetim ve Korunma Merkezi’ne (CDC) ilişkin linkler yer alacak. Bu linkler ile kullanıcılar, yetkili merciler aracılığıyla maske kullanımı konusunda bilgilendirilecek. Yeni özellik, bugün itibariyle (3 Temmuz) uygulamalarda gözükmeye başlayacak.

Bu ihtarların maske takmayanlar için ne kadar işe yarayacağı şimdilik bilinmiyor. Fakat esasen maske takmayının birinin Facebook ya da Instagram’da bu uyarıyı görünce maske takmaya başlamasını beklemek çok mantıklı değil üzere görünüyor.

Başa dön tuşu