YouTube’da daha önce benzeri görülmemiş bir telif dolandırıcılığı ortaya çıktı

YouTube, her istikametiyle eşsiz bir toplumsal medya platformu. Her ne kadar Instagram, Twitter, Twitch üzere platformları kullanan influencerlar da para çok değerli ölçülerde para kazanıyor olsalar da, YouTube’un bu platformlardan en kıymetli farkı, bir defa telifi alınan içerik sayesinde onlarca yıl boyunca kar elde edilebiliyor olması. Lakin bu telif işi bazen çok büyük hırsızlıkların maksadı olabiliyor, tıpkı bu haberimizde olduğu üzere.

MediaMuv isimli kanal, daha çok latin müzikleriyle portföyünü geliştirmiş ve bugüne kadar 50.000’den fazla müziğin telifini alarak bunlardan telif hakkı geliri elde etmiş bir şirket.

YouTube’da daha evvel gibisi görülmemiş bir telif dolandırıcılığı ortaya çıktı

Yapılan araştırmalara nazaran MediaMuv’ın sahibi olduğu telifler üzerinden bugüne kadar elde ettikleri gelir toplamı 23 milyon doları geçmiş. Lakin gelen şikayetler üzerine yapılan soruşturma, YouTube tarihinin en büyük dolandırıcılık kıssasını ortaya çıkarttı.

Buna nazaran MediaMuv isimli kanalın, telifi kendine ilişkin olmayan müzikler üzerinden para kazanabilmek ve dahası bunları kullanan öteki kullanıcılara ikaz göndererek o görüntülerden kendisinden oburlarının para kazanmalarını engellemek için AdRev isimli sisteme kayıt olması gerekiyordu. İşte dolandırıcılık tam olarak burada başladı ve istenilen evraklar düzmece dokümanlar düzenlenmek suretiyle ibraz edildi. Burada evrakların uydurma olduğunu anlamayan AdRev firmaya tüm panellerin yetkisini verince, dolandırıcılık çok daha büyük bir hal aldı.

Başa dön tuşu