Amerika Yönetiminden Sosyal Medya Platfromlarına Ayar

Amerikan hükümeti şu sıralar toplumsal medya platformları üzerinde ağırlaşmış durumda. Geçtiğimiz periyotta Amerika Birleşik Devletleri Lideri Donald Trump, Facebook ve Twitter üzere platformların muhafazakar kısma sansür uyguladığını belirterek, bu mevzuda platformları eleştirmişti. Taraflardan arka arda açıklamalar gelmiş, Lider Trump tenkitlerine devam ederken Twitter yetkilileri, kullanıcıların siyasal görüşlerine bakılmaksızın topluluk kurallarının ihlal edildiği durumlarda, hesapların engellendiğini açıklamıştı. Lakin Trump'a nazaran durum bu kadar kolay değildi. Trump, bu sıkıntılarının sebebini platform işverenlerinin siyasi görüşlerine nazaran hareket etmesi olarak yorumladı. Mevzu, Amerika gündeminde çokça tartışılmış, pek çok kullanıcı bu bahisteki şikayetlerini lisana getirmişti. Hatta Donald Trump'ın ailesi de bu tartışmaya dahil olmuştu. Donald Trump'ın büyük oğlu Twitter üzerinden açıklamalarda bulunmuş, toplumsal medya platformlarının kullanıcıları korkuttuğunu tabir etmiş, platformların evvel kendilerini sorgulamaları gerektiğini belirtmişti. İlerleyen süreçte ise Amerikan yargısı harekete geçmişti.

Gelinen son noktada ise Amerikan hükümeti, engellenen kullanıcıların yaşanan süreci anlatabilmeleri için bir form uygulaması devreye koydu. Bu uygulama ile hesapları engellenen toplumsal medya kullanıcıları, yaşanan engellenme sürecini direkt hükümet yetkililerine iletebilecekler.

Amerika'da yaşayan toplumsal medya kullanıcıları, ilgili form uygulamasına buradan ulaşabiliyorlar. Kullanıcılardan birinci etapta kendilerini tanıtması isteniyor. Bu bağlamda isim soyad, telefon numarası, mail adresi üzere bilgiler ve kullanıcıların kendileriyle ilgili ufak bir de paragraf yazmaları isteniyor. Sonrasında ise engellenme sürecine geçiliyor. Bu kısımda da yaşanan olayın nasıl gerçekleştiği ayrıntılıca soruluyor. Hangi toplumsal medya platformunun engelleme yaptığı, neden engellediği üzere sorularla birlikte toplumsal medya platformlarının idare takımından gelen maillerin de ekran manzarası isteniyor. Formda yer alan bir unsur ise direkt Facebook ve Twitter'ı amaç alıyor. Bu hususta Donald Trump'ın konuşmalarının ve hükümetle ilgili bilgilendirmelerin Facebook ve Twitter üzere platformlara bağlı kalmadan, direkt hükümet tarafından yapılmasından bahsediliyor. Kullanıcılar şayet bu maddeyi 'evet' olarak cevaplarlarsa, bu kullanıcılara direkt şimdiki haberler gönderilebiliyor. 

Başa dön tuşu