Facebook ciddi kan kaybı yaşıyor! Amcalar ve teyzelerin ortak noktası oldu

Her ne kadar son vakitlerde sıklıkla “Facebook kullanan mı kaldı” kelamlarını işitsek de, işin aslı hiç de o denli değil. Facebook tarafından yapılan açıklamalara nazaran, ünlü toplumsal medya platformu hem günlük hem de aylık etkin kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor.

Özellikle pandemi sürecinde sistemli ve yüksek ivmeli bir artış trendi içerisine giren şirket, pandeminin yavaş yavaş sona ermesiyle birlikte büyüme suratında düşüş yaşamaya başladı. Fakat şirketin hala hem günlük hem de aylık faal kullanıcı sayısının artmaya devam etmesi daldaki tartışılmaz pozisyonunu da müdafaasına yardımcı oluyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamalara nazaran, yılın birinci çeyreğinde günlük etkin kullanıcı sayısı 1,96 milyar şahsa ulaştı. Bu yaklaşık %4’lük bir artış manasına geliyor. Aylık faal kullanıcı sayısı da %3’lük misal sayılabilecek bir artış oranıyla, 2,94 milyar kişilik kullanıcı sayısına ulaştı.

Kullanıcı sayısındaki bu artışı gelirlerine de yansıtan şirket, toplam gelir seviyesinde de %7’lik artış yaşadı ve toplam gelirlerini 27,9 milyar dolar düzeyine çıkardı. Lakin bu artış bile, Facebook’un artan maliyetler karşısında faaliyet karının azalmasını engelleyemedi.

Yapılan açıklamada gerek iş gücü gerekse öteki maliyetlerdeki fevkalâde artış nedeniyle şirketin faaliyet karı %25 üzere epey önemli bir seviyede geriledi ve 8,5 milyar dolara düştü. Tabi bundan Rusya’daki kullanıcıların büsbütün kaybedilmesinin ve platformun Avrupalı kullanıcılar nezdinde popülaritesinin azalmasının tesirleri yadsınamaz. Bakalım yılın geri kalanı toplumsal medya devi için nasıl geçecek.

Başa dön tuşu