Minecraft’ın Patlaması, PewDiePie Etkisi’ni Kanıtlıyor

Felix “PewDiePie” Kjellberg, bundan neredeyse 2 ay evvel hayranlarının ondan yıllardır yapmasını istediği şeyi yaptı: Minecraft görüntüsü çekmek. Bunun sonucunda ise Kjellberg’in son vakitlerde yaptığı en başarılı görüntü serisi oldu. PewDiePie, Temmuz ayında başladığı ve hâlâ devam ettirdiği serisinde toplamda 570 milyondan daha fazla izlenme sayısına sahip.

Ocak 2017’den beri Minecraft, birinci kez YouTube’da Fortnite’tan daha fazla aratılan oyun oldu. Yani şu anda Minecraft en yeterli vakitlerinden birini yaşıyor ve bu da YouTube’un eski tabirlerinden olan ‘PewDiePie Efekti’nin hâlâ geçerli olduğunu kanıtlıyor.

PewDiePie Efekti, Matthew “MatPat” Patrick isimli YouTuber’ın içerik üreticilerinin piyasa üzerindeki tesirinden bahsederken kullandığı bir terim. 2014 yılında Kjellberg, kanalını hâlâ bir oyun kanalı olarak nitelendiriyordu. Onun yüklediği ‘Let’s Play’ (Hadi Oynayalım) serilerindeki oyunlar, kısa bir müddet içerisinde öbür YouTuber’ların da içeriklerinde yer buluyordu.

Minecraft’ın 2014 yılında Kjellberg’e muhtaçlığı yoktu çünkü oyun o vakitlerde aylık 91 milyon faal oyuncu sayısına sahipti. Lakin yıllar uzunluğu piyasaya sürülen Fortnite, PUBG yahut Apex Legends üzere oyunlar sayesinde Minecraft’ın ilgisi de azalmaya başladı. Artık ise Minecraft, ünlü YouTuber’ın tam vakitli işi haline geldi.

“O vakitler herkes Minecraft’ı yalnızca tanınan olduğu için oynuyorlardı, nitekim eğlendikleri için değil.”

Kjellberg, yakın vakitte paylaştığı bir görüntüde artık internet ortamındaki başka insanların ne yaptığını umursamadığını ve Minecraft oynarken çok eğlendiğini belirtti. Kjellberg’in gayesi başta bu kadar izlenmek yahut Minecraft’ı tekrar tanınan yapmak değildi, kendisi yalnızca takipçilerinin uzun müddettir istediği bir şeyi gerçekleştiriyordu.

Ancak görünen o ki MatPat’in 2014 yılında kullandığı PewDiePie Efekti terimi günümüzde hâlâ geçerliliğini koruyor. Serinin YouTube’da ulaştığı 570 milyonluk izlenme, Minecraft’ı YouTube’da en çok aranan oyunlar listesinin başlarına çıkardı ve Fortnite’ı geride bırakmasını sağladı. (Unutmadan belirtelim, PewDiePie'ın YouTube'daki Minecraft serisindeki tüm görüntülerin Türkçe altyazısı da mevcut.)

Başa dön tuşu