Deepfake ile Marvel’ın Yeni Black Panther’i Obama Oldu

Makine öğrenme tekniği kullanılarak görüntülerdeki şahısların değiştirildiği Deepfake tekniği, son devirde teknoloji dünyası tarafından ağır bir halde tartışılıyor. İnternetteki yeni tehdit olarak nitelendirilen bu teknik, bilhassa ünlü isimler üzerinden ilerliyor. Çünkü internette birçok ünlünün aslında gerçek olmayan onlarca görüntüsü bulunuyor. Vakit geçtikçe daha da güçlenen bu teknoloji, görüntülerin gerçek olup olmadığını giderek daha da anlaşılmaz bir hale getiriyor.

Elbette Deepfake her vakit makûs emeller uğruna kullanılmıyor. Bu alanda pek çok içeriğe imza atan YouTuber Sham00K, bu sefer Barack Obama’nın yüzünü Marvel’ın ünlü siyahi harika kahramanı Black Panther’a yerleştirdi. Ünlülerin seslerini yaratmak için yapay zeka takviyeli ses sentezi yazılımını kullanan StableVoices'tan yardım alan YouTuber, Obama’ya Wakanda ulusu ismine bir konuşma dahi yaptırdı.

Obama’nın yüzü, karaktere hayat veren ünlü oyuncu Chadwick Boseman’a nazaran vakit zaman fazla büyük görünüyor. Bu üzere kimi küçük problemleri saymazsak, çok başarılı ve ilgi cazibeli bir görüntü olmuş. 

Aslında Obama ile Black Panther kimi noktalarda birleşiyor. Bildiğiniz üzere Obama, ABD’nin birinci siyahi lideri pozisyonunda. Black Panther ise Marvel Sinematik Evreni’nin birinci siyahi muhteşem kahramanı. Biri, Amerikan siyahi tarihinde yeni bir sayfa açarken, başkası de MCU’da yeni bir sayfa açtı. Ve ikisi de yıllardır süren kültürel ve toplumsal önyargıları yerle bir etti. 

İki devir boyunca ABD başkanlığı yapan Obama, misyonu 2016 yılında Cumhuriyetçi Donald Trump’a devretmişti. Başkanlık mesleği boyunca pek çok alanda sert tenkitlere maruz kalan Obama, buna karşın genel manada halkın takdirini toplamıştı. 

Black Panther’ın başarısı ise çok daha kesin. 2018 yılında vizyona giren sinema, ABD’de 700 milyon dolar gişe hasılatına ulaşan üçüncü sinema olmayı başarmıştı. global çapta 1,3 milyar dolar kazanan Black Panther, “En Uygun Kostüm Tasarımı”, “En Düzgün Üretim Tasarımı” ve “En Güzel Sinema Müziği” olmak üzere üç kısımda Oscar kazanmıştı.

İşte Barack Obama’lı Black Panther:

Başa dön tuşu