İnternet Hız Testini En Doğru Şekilde Gerçekleştiren 10 Site

Geçtiğimiz günlerde internet sürat testi konusunun ne olduğu, nasıl yapıldığı ve ne üzere sonuçlar verdiği konusunda bir yazı paylaşmıştık ve bu yazımızda internet sürat testlerinde bilgisayarınızda ne üzere süreçlerden geçtiğini ele almıştık. Şimdiyse internet sürat testini yaptıktan sonra en hakikat sonuçları nasıl alacağınızı inceleyeceğiz.

Birçok kişi internet sürat testini nasıl gerçekleştireceğini bilse de en gerçek sonucu nasıl alacağı konusunda başı karışmış olabiliyor. Farklı internet sürat testlerinde farklı sonuçlar alınabildiği için birden fazla kişi en yanlışsız internet suratı testini nerede gerçekleştireceğini tam olarak bilmiyor. Biz de sizler için internet suratınızı en inançlı halde test edebileceğiniz siteleri derledik.

Listede bulunan birçok sürat testi sitesi Speedtest altyapısını kullansa da İnternet Servis Sağlayıcısı (ISP) değişikliğine nazaran farklı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Biz de sizler için tüm sitelerde testleri gerçekleştirip sonuçların nasıl farklılık gösterdiğini inceleyeceğiz.

Netspeed sürat testi

Ping: 24 ms

İndirme: 12,3 Mbps

Yükleme: 23,1 Mbps

D-Smart sürat testi

Ping: 14 ms

İndirme: 10,4 Mbps

Yükleme: 14,4 Mbps

Türk Telekom sürat testi

Ping: 20

İndirme: 12,0 Mbps

Yükleme: 19,2 Mbps

testmy.net sürat testi

Ping: yok

İndirme: 7,9 Mbps

Yükleme: 21 Mbps

Hız Testi

Ping: 19 ms

İndirme: 14,33 Mbps

Yükleme: 26,31 Mbps

TurkNet sürat testi

Ping: 13 ms

İndirme: 40,1 Mbps

Yükleme: 41,2 Mbps

Speedtest sürat testi

Ping: 26 ms

İndirme: 7,29 Mbps

Yükleme: 24,46 Mbps

speedof.me sürat testi

Ping: 52 ms

İndirme: 7,37 Mbps

Yükleme: 24,22 Mbps

Telstra sürat testi

Ping: 341 ms

İndirme: 5,4 Mbps

Yükleme: 3,5 Mbps

Antwifi sürat testi

Ping: 25 ms

İndirme: 10,4 Mbps

Yükleme: 15,6 Mbps

Netflix sürat testi

Ping: 13 ms

İndirme: 15 Mbps

Yükleme: 19 Mbps

Yukarıdaki görsellerden de görebileceğiniz üzere farklı sitelerde yaptığımız sürat testlerinin sonucunda farklı sonuçlarla karşılaştık. Bunun yanı sıra kullandığımız internet servis sağlayıcısının testinde de en yüksek suratı aldık.

“İnternet sürat testi nedir?” sorusunu cevapladığımız içeriğimizde de belirttiğimiz üzere tüm internet sizin yakınınızda bulunmuyor. Bu sebepten ötürü her vakit alabildiğiniz en yüksek suratı almanız mümkün olmayabiliyor. Örnek verecek olursak testler ortasında yurt dışında bir sunucuya bağlandığımız vakit internet süratimiz 5 Mbps bedellerine kadar düştü. Pekala, bu ne manaya geliyor?

İnternet sürat testini en yanlışsız biçimde gerçekleştirmek için günlük gereksinimlerinizi hoş bir formda belirlemeniz gerekir. İnternet üzerinde, sunucuları ekseriyetle yabancı ülkelerde olan yerlerden data alışverişi yapıyorsanız kendi internet sağlayıcınız üzerinde gerçekleştireceğiniz bir test, size gerçekçi sonuçlar vermeyecektir. Bu nedenle internet suratınızı test ederken interneti nasıl kullandığınızı unutmamanızı öneririz.

Başa dön tuşu