YouTube’un Telif Hakkı Koşulları Güncellendi

YouTube, içerik üreticilerinin telif haklarıyla ilgili problemlerini kolaylaştırma kararı aldı. Manuel telif hakkı tezlerini sürece biçimini güncelleyen YouTube, bundan sonra telif müracaatında bulunan kayıt yahut görüntü stüdyolarından daha fazla bilgi talep edecek.

Bugünden itibaren manuel olarak telif müracaatında bulunacak olan şirketler görüntünün hangi kısmının telif hakkına tabi olduğunu ve daha evvel farklı içeriklerde bu müracaatın neden yapılmadığını açıklamak zorunda olacaklar. Bu sayede içerik üreticileri de görüntünün hangi kısmının telif hakkına tabi olduğunu kolay kolay görebilecek ve gelir kaybetmemek için düzenleyebilecekler.

Bugüne kadar manuel telif müracaatlarında görüntünün hangi kısmının telif içerdiğinin belirtilmesi gerekmiyordu. Bu sebeple görüntüleri telif sebebiyle gösterimden kaldırılan içerik üreticileri de görüntünün hangi kısmının telif hakkı içerdiğini bulmakta zorlanıyorlardı. Yapılan yeniliklerle birlikte YouTube, görüntülerin telifli kısımlarında sesin kapatılması yahut o kısmın kesilmesi üzere süreçleri içerik üreticiler için epeyce kolaylaştıracak. Böylelikle üreticinin görüntüsü siteden kaldırılmayacakken hala de izlenebilir olacak.

YouTube, çok derecedeki telif ihlalleri için sahip olduğu algoritmayla otomatik olarak görüntüyü yayından kaldırabiliyor yahut para kazanma seçeneğini kapatabiliyor. Bu üzere durumların dışında hak tez eden herkes manuel olarak telif başvurusu yapabiliyor. Yapılan güncellemeyle birlikte YouTube içerik üreticilerinin telif hakkı ihlalleri sebebiyle yaşadığı mağduriyetlerin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Başa dön tuşu