Bazı Siteler Neden ‘WWW2’ ile Başlar?

Bugün girdiğimiz internet sitelerinin alan isimlerinin başında gördüğümüz ‘www’ kısaltmasının ne işe yaradığını herkes bilmese bile herkes görmüştür. Tahminen de ‘www1’, ‘www2’ ve hatta ‘www3’ü bile görmüş olabilirsiniz. Pekala bunun neden olduğunu hiç düşündünüz mü?

Aslında çok da endişelenmeniz gereken bir şey değil. Bu numaralar sitelerin eski üslup yükleme dengeleme tekniğini kullandığı manasına geliyor. Asıl girmek istediğiniz sitenin diğer sunucular dolu olduğu için aşikâr bir sunucuya yönlendiriliyorsunuz.

‘www’ ne demek?

www, ana bilgisayar ismi ya da ağdaki bir aygıtı tanımlayan şey ve girmek istediğiniz web sitesinin web sayfasına gitmenizi sağlayan yol, yani e-posta servislerinin tam aksisi. Örneğin “www.orneksite.com”daki www, sizi web sayfasına yönlendirir, “ftp.orneksite.com” sizi FTP sunucusuna gönderir, “mail.orneksite.com” sizi posta sunucusuna yönlendirir.

Tabii artık web sayfaları, internetteki en tanınan şeyler olduğu için bilhassa belirtmemize gerek kalmıyor ve birçok sunucu siz web sunucusuna gitmek istediğinizi belirtmeden sizi oraya yönlendiriyor.

Neden kimi siteler ‘www(sayı)’ya gereksinim duyuyor?

Gereksiz bir isimlendirme geleneği olsa da birtakım siteler, bilhassa büyük ve eski siteler, www(sayı) formatını farklı fizikî sunuculardaki alt alanlar ya da bilgisayar isimleri için kullanıyorlar. Üstte da belirttiğimiz üzere bunu bilhassa sunuculara gelen kullanıcı sayısının çokluğunda yük dengeleme tekniği olarak kullanıyorlar.

Ayrıca ana sunucularında bir sorun olduğu için sizi yedek yedek sunucuya gönderdiği ya da bir güncelleme yahut deneme olduğu ya da site direkt olarak oraya yönlendirmek istediği için de oraya yönlendiriliyor olabilirsiniz.

O vakit rastgele bir sorun yok

Kesinlikle bir sorun yok demek sıkıntı sonuçta kapı gerisinde neler olduğunu bilemeyiz fakat alan ismi birebir olduğu sürece pek bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Doğal artık günümüzde bu üslup sitelerle çok fazla müsabakanız mümkün değil zira artık daha sofistike yük dengeleme teknikleri bulunuyor.

Başa dön tuşu