Twitter’ın başı ciddi derde girebilir!

2020’de Twitter’ın güvenlik kısmını devralan ve vazifesi Ocak ayında bırakan ünlü hacker Peiter “Mudge” Zatko, şirketi bir ihbarcı şikayetinde kuşkulu siber güvenlik savunmalarına ve istenmeyen postaları savuşturmak için zayıf tedbirlere sahip olmakla suçladı. Zatko ayrıyeten şirketin bir zımnilik uyuşmazlığını çözmek için Federal Ticaret Komitesi ile kararlaştırdığı kuralları ihlal ettiğini tez etti.

Senato Yargı Komitesi lideri Dick Durbin Twitter’da, “İhbarcının Twitter’daki yaygın güvenlik başarısızlıkları, üst seviye yöneticilerin devlet kurumlarına kasıtlı olarak yanlış beyanları ve şirkete yabancı istihbarat tarafından sızmasıyla ilgili argümanları önemli kaygılar uyandırıyor” dedi. “Bu argümanlar doğruysa, dünyanın her yerindeki Twitter kullanıcıları için tehlikeli data saklılığı ve güvenlik riskleri oluşabilir.”

Twitter’ın başı önemli kedere girebilir!

Sözcü Rebecca Hahn, Zatko’nun argümanlarının “yanlışlıklarla dolu” olduğunu argüman ederken, “Güvenlik ve mahremiyet uzun vakittir Twitter’da şirket çapındaki en değerli öncelikler olmuştur” dedi. Hahn, şirketin Zatko’yu “düşük performans ve liderlik nedeniyle” kovduğunu ve “fırsatçı bir formda Twitter’a, müşterilerine ve hissedarlarına ziyan vermeye çalıştığını” da kelamlarına ekledi.

Zatko, siber güvenlik topluluğunun bir üyesi olarak şikayette bulunmaya “etik olarak mecburî hissettiğini” söyledi. Zatko’nun savlarına iki partinin ilgisi göz önüne alındığında, argümanlar, teknoloji sanayisini daha sıkı bir halde düzenlemeye yönelik birkaç başarısız gayretin akabinde Kongre ve Senato’yu siber güvenlik mevzuatını güçlendirmeye yönlendirebilir.

Ek olarak, Zatko’nun açıklaması, Twitter’ın şirketi satın almak için yapılan bir muahededen çekilmeye çalışan Elon Musk’a karşı açtığı davada rol oynayabilir. İki taraf ekim ayında mahkemeye çıkacak.

Başa dön tuşu