Bir Florida Şehri, Hackerlara 600.000 Dolar Ödedi

Riviera Beach sistemi, hackerlar tarafından üç hafta evvel ele geçirilince 1 milyon dolar karşılığında tüm bilgisayarlar ve donanımlar değiştirilmişti. Riviera Beach Vilayet Meclisi, kapalı bir toplantıda hackerların istediği fidyeyi verip vermemek için oylama düzenledi ve oylama sonucunda fidyenin ödenmesi kararı alındı. Hackerlar tüm kayıtları şifrelediği için Palm Beach banliyösünün öbür bahtı olmadığı düşünülüyordu. 

Hackerların sisteme, bir çalışanın açtığı e-posta sonucunda girdiği düşünülüyor. E-postadaki irtibata tıklayan çalışan, ziyanlı yazılımın yüklenmesine sebep oldu. ABD İç Güvenlik Departmanına göre fidye yazılımı, kişisel ve kurumsal maksada sahip olan ve en süratli büyüyen ziyanlı yazılım haline geldi. 2018 yılında ‘SamSam’ virüsü, Cleveland Hopkins Milletlerarası Havaalanı’ndaki uçuş bilgi sistemini, bagaj görüntüleme sistemini ve e-postaları engellemişti.

The Palm Beach Post’un haberine nazaran FBI ve ABD İç Güvenlik Departmanı, Florida Saldırısı hakkında bir soruşturma başlattı.

Başa dön tuşu