Bugün 21. Yaşını Kutlayan Google’ın Logo Serüveni

İnternet dünyasının olmazsa olmazlarının başında gelen Google, bugün 21. yaş gününü kutluyor. Şirket, kendi yaş gününü özel hazırladığı bir Doodle ile de aşikâr etti. Bu yazımızda ise internet devinin logosunda vakit içinde yaşanan değişikliklere odaklanacağız.

İlk çıktığında ‘BackRub’ ismiyle çıkan Google, 1998 yılındaki çıkışından beri daima evrilmeye devam etti ve hâlâ evrilmeye devam ediyor. Kendini daima yeni bir şeyler katan şirketin büyümesi fizikî dünyaya da yansımış durumda.

İlk çıktığında Word Art’ta oluşturulmuş üzere bir logoya sahip olan Google daima yeni logolar denemeye devam etti. Stanford Üniversitesi’nde arama motoru vazifesini üstlenen Google birebir vakitte internet aramaları da sağlıyordu. Ayrıyeten birinci çıktığı vakitte Google’ın ne işe yaradığı ‘Search The Web (İnternette Ara)’ sözleriyle belirli ediliyordu.

Google’ın logosu vakit ilerledikçe daha da olgunlaşmaya ve genç görünümünden uzaklaşmaya başladı. Ayrıyeten harflerin renklerinde de ufak değişiklikler yapıldı ve üç boyutlu görünüm biraz daha iki boyutlu görünüme yaklaştı. Bu ortada Google’ın Yahoo!’nun yaptığı üzere bir ünlem işareti kullandığı kısa bir devir de yaşandı.

Son belirlenen logo uzun bir müddet boyunca Google tarafından kullanıldı ve ana teması günümüzde de geçerliliğini koruyor: iki mavi, iki kırmızı, bir sarı ve bir yeşil harf. Bu ortada kullanılan yazı tipi de harflerin sonuna ufak uzantı ekleyecek formda seçilmiş. 2015 yılına kadar bu harflerle oynandı, renk ayarları yapıldı, gölgeleri çıkarıldı; lakin konsept her vakit tıpkı kaldı.

2015 yılında ise Google yeni yüzünü epey dinamik bir logoyla belirledi. Google bünyesinde çalışmakta olan dizayncılar New York’ta bir ortaya geldi ve bir hafta sürecek planlamaları gerçekleştirdiler. Akabinde bugün gördüğümüz logo ortaya çıktı. Yeni logoda fark edilen birinci şey ise kullanılan yazı tipi oldu.

Peki daha evvel neden Google harflerinde bulunan kıvrımların kaldırıldığını düşündünüz mü? Bunun sebebi, internette yapılan aramaların artık taşınabilir platformlardan yapılıyor olması. Eski logo küçük ekranlarda çok da görmek istediğimiz bir logo değildi. Yeni logo ise küçük ekranlarda basitçe okunabilen ve akılda kalıcı bir logo.

Google’ın 21 yıllık hayatında yaşadığı en büyük değişikliğin de 2015 yılında yaşandığını buradan fark edebiliriz. Taşınabilir platformlarda çok daha uygun bir görünüme kavuşmak isteyen ve böylelikle tercih edilme oranını artırmak isteyen Google, yıllardır sahip olduğu görünüme veda ederek yesyeni bir yüze kavuşuyor.

Başa dön tuşu