Işın İzleme Teknolojisi Microsoft Excel’de Taklit Edildi

Günlük hayatta oynadığımız oyunlar yahut kullandığımız programlar sıkılan şahısların kurcalayabilecekleri bir platform haline dönüşüyor. Canı çok sıkılmış bir kardeşimiz daha kendini bir programa vermiş ve işsizliğini konuşturmuş.

Kullanıcı ismi “s0lly” olan bir Reddit kullanıcısı, yayınladığı bir gönderide Microsoft Excel’de Nvidia’nın ışın izleme teknolojisinin bir önizlemesini oluşturduğunu duyurdu. S0lly’nin bu gösterimi paylaştığı gönderi ise şu halde:

Daha evvel yaptığım uydurma ve “gerçek” üç boyutlu excel modellerimin akabinde artık de ışın izlemenin temellerini öğrenmek isteyenlere temelleri göstermesini umduğum bir ışın izleme modeli yaptım.

Kullanıcının Github üzerinden paylaştığı evrakın içinde bir de ‘Readme (Benioku)’ evrakı mevcut. Bu küçük önizlemeyi çalıştırmak için yapmanız gereken tek şey ise çalışma kitabında bulunan ‘Objects’ sayfasına gelip 24. satırı seçmek. Daha sonra bu satırı kopyalıyorsunuz ve 25-14405 ortası tüm satırları seçiyorsunuz. Satırlar seçiliyken formülleri yerleştirmek için kopyaladığınız şeyi yapıştırıyorsunuz. Lakin burada bir ikaz yapalım: bilgisayarınız muhtemelen bu türlü bir yük altında kalmayı hiç sevmeyecek.

Bu süreçlerin akabinde ‘Screen’ sayfasını açın ve imgenin otomatik olarak oynatılması için ‘Animate’ butonuna; W A S D tuşları ile kendiniz denetim etmek için ‘Play’ butonuna basın.

Yukarıdaki görüntüdeki sürat ile bilgisayarınızdaki sürat birebir olmayacaktır. Zira s0lly’nin paylaştığı görüntü hızlandırılmış bir görüntü. Işın izleme teknolojisinin Excel’de de bir formda oluşturulabildiğini gördüğümüze nazaran Excel’in ne kadar büyük bir program olduğunu kabul etmemek biraz garip kaçar.

Başa dön tuşu