Çekya’dan, Küresel İnternet Devlerine Kötü Haber

Reuters'ın sayfalarına taşıdığı habere nazaran Çek hükümeti, global internet devlerine yönelik olarak planlanan dijital vergi düzenlemesini onayladı. Facebook, Google ve Apple üzere global internet ve teknoloji şirketlerini kapsayan tasarı, şirketlerin ülkede elde ettikleri gelirlerin yüzde 7’si oranında vergilendirilmesini öngörüyor.

Öte yandan verginin parlamentodaki milletvekilleri tarafından onaylanması gerekecek. Onaylandığı takdirde Çekya, milletlerarası teknoloji devlerini daha katı vergilendirmeyle dizginlemeye çalışan öbür Avrupa Birliği (AB) ülkelerine katılacak. Hem İtalya hem de Fransa, kısa bir vakit evvel kendi dijital hizmetler vergilerini uygulamaya koymuştu.

Çekya’nın yeni vergi düzenlemesi, temelde Facebook, Google ve başka büyük reklam satıcılarını amaç alıyor. Yüzde 7’lik vergi, global geliri 750 milyon eurodan fazla olan ve Çek pazarında en az 3,9 milyon euro ciroya sahip olan şirketler için geçerli olacak. Ayrıyeten hizmetlerinde 200.000'den fazla kullanıcıya sahip olmayan şirketler, düzenlemenin dışında tutulacak. Bu da, küçük çaplı platformların dijital vergi maddesinden etkilenmeyeceği manasına geliyor. 

Çekya Maliye Bakanlığı, internet devlerinin vergilendirilmesi konusunda global bir fikir birliğine varılıncaya kadar, bunun süreksiz bir tedbir olacağını söyledi. Şayet kelam konusu vergi düzenlemesi Çek parlamentosundan geçerse, ülkenin alacağı toplam vergi birinci yılında yaklaşık 195 milyon euroyu bulabilir.

Başa dön tuşu