Chrome, Fazla Kaynak Tüketen Reklamları Engelleyecek

Bedava internet hizmetleri kullanmamız için reklamlar, geliştiriciler ismine kıymetli bir gelir kalemi. Yeniden de çok ve rahatsız edici reklamı kimse sevmez. Bu durum, reklamdan çok büyük meblağlar kazanan Google’ın da gündeminde.

Alphabet’e bağlı firma, yeni sisteminde “Ağır Reklam Müdahalesi” ismi verilen metodu kullanacak. Bu yeni sistem, 60 saniyeden fazla CPU kullanan ya da 4 MB'tan daha fazla alan kaplayan reklamları engelleyecek. Bahsi geçen reklamlar, internetteki reklam ölçüsünün kabaca %10’unu oluşturuyor. Bu kurala uymayan reklamlar silinecek ve silinme münasebeti de belirtilecek. Müsaade verilen reklam boyutu, daha fazla bilgi kullanılabilir olduğunda değiştirilecek. Yani ileride 5G ile kontaklarımız hızlandığında bu limit esneyebilir. 

Peki Google, neden para kazandığı mecrada bu türlü bir şey yapıyor? İnsanların reklamları büsbütün engellemesini istemeyen Google, reklamları verimli hâlde tutabilmek için denetim edilebilir reklam uygulamaları istiyor. Rakiplerinin daha az reklam gösterdiği ya da fiyatlı lakin büsbütün reklamsız servisler hazırladığı bu devirde Google, sahip olduğu gücü kaybetmek istemiyor.

Başa dön tuşu