5G’nin Mobil Oyunlar Üzerindeki Etkisi Ne Olacak?

Günümüzde kullanıyor olduğumuz 4G (LTE) teknolojisinden çok daha yüksek bant genişlikleri ve neredeyse 10 kat kadar daha fazla sürat sunan yeni internet teknolojisi 5G ile dijital dünyanın yeni bir çağa gireceği düşünülüyor. Pekala 5G teknolojisinin taşınabilir aygıtlar üzerinden oynadığımız oyunlara ne üzere bir tesiri olacak?

5G teknolojisi yalnızca yüksek süratlerde data transferi sağlamıyor. Yüksek süratte sağlanan transfer sayesinde istenen veri çok daha kısa vakitte aktarılacağı için kullanılan bant genişliği de bir o kadar kısa müddette hür bırakılacak. Bu sayede 5G teknolojisi tıpkı vakitte ağdaki sıkışıklıkların da önüne geçecek.

5G'nin taşınabilir oyun dünyasına faydaları:

Mobil platformun Injustice 2 ve Valkyrie Profile gibi yeni oyunları, 1 GB'tan da büyük hâldeler. Günümüz kullanıcıları bu tıp oyunları indirmek için mecburen Wi-Fi kullanıyorlar lakin bunun tek sebebi kota sorunu değil. 4G teknolojisinin yer yer yetersiz kalması da kullanıcıların bu indirme usulünü tercih etmelerinde büyük rol oynuyor.

5G teknolojisi ile operatörlerin internet kotalarını yükselteceğine dair de bir bilgi bulunuyor. Buna örnek olarak İngiliz operatör şirketi EE'nin, 5G teknolojisi için aylık 30 GB ve 60 GB olmak üzere seçenekleri müşterilerine sunacağı açıklamasını verebiliriz. Bu doğrultuda oyuncular, çok daha rahat bir halde taşınabilir aygıtlarından istedikleri oyunu istedikleri yerde edinebilecekler.

Çevrimiçi oyunlardaki son yılların en büyük sıkıntılarında birisi olan gecikme (ping) mühleti de 5G ile çok lakin çok düşük düzeylere geriliyor. Bu teknolojinin sağladığı yüksek performanslı temas ile oyuncular oyunlarını daha da faal bir biçimde oynama talihini elde edebilecekler.

Bahsi geçen teknoloji, taşınabilir aygıtlarda oynadıkları oyunları birebir vakitte canlı yayın olarak izleyicilerine sunan bireyler için de büyük kıymet taşıyor. Hem oynanan oyun hem de aktarılan canlı yayın çok fazla bant genişliği talep ettiği için birtakım durumlarda yayınlarda meseleler çıkabiliyor. 5G teknolojisi sayesinde rastgele bir takılma ve donma üzere bir sorun olmadan taşınabilir platformdan canlı oyun yayını gerçekleştirmek de artık mümkün olacak. PUBG Mobile yayıncıları artacak der misiniz?

Başa dön tuşu