Çin Hükümeti, Wikipedia’yı Bütün Dillerde Erişime Engelledi

Çin Hükümeti yıllardır Wikipedia’yı farklı formlarda yasaklamaktaydı. Son yayımlanan OONI (Open Observatory of Network Interference) raporlarına nazaran, 25 Nisan tarihinden itibaren Wikipedia’nın tüm lisanlardaki sayfaları erişime kapalı görünüyor.

Çin Hükümeti'nin neden bu türlü bir atak yaptığı kesin olarak bilinmiyor. Ülkede yaşanan Tiananmen Meydanı olaylarının 30. yıldönümünden çabucak evvel getirilen erişim engeli, akıllardaki birtakım soruları cevaplamakta.

Çin Hükümeti Wikipedia’nın belli sayfalarını engelleyebiliyordu. Daha sonra Wikipedia inançlı temas protokolü olan HTTPS sistemine geçince, makul bir sayfayı kapatma seçeneği de ortadan kalktı. Bu nedenle Çin Hükümeti'nin direkt olarak tüm sayfayı engelleme kararı aldığı düşünülüyor. Vatandaşlar, farklı lisanlardaki Wikipedia sayfalarından çeviri yaparak bilgilere ulaşabildikleri için bu türlü bir siyaset izlenmişe benziyor.

Vatandaşlar, farklı yollar ile siteye erişmeye çalışıyor; ancak erişim engelinde kullanılan, DNS injection ve SNI filtering teknikleri bu teşebbüslere müsaade vermiyor.

Başa dön tuşu