TikTok yüzünden 7 çocuk öldü iddiası gündeme bomba gibi düştü

TikTok, dünya genelinde en çok kullanılan toplumsal medya platformlarından biri. TikTok’u başka uygulamalardan ayıran en değerli fark ise, Instagram ve Facebook’un bilakis TikTok kullanıcıları ortasında ağır halde çocukların da olması. Tabi hal bu türlü olunca, TikTok’un kullanım şartlarının başka platformlardan çok daha dikkatli oluşturulması ve bunun da son derece âlâ bir formda takip edilmesi gerekir.

Aslına bakarsak, kağıt üzerinde aldığı kararlarla TikTok idaresi, bu mevzuda son derece hassas davranıyor. Getirdiği kuralların çabucak hepsinde çocukları gözeten ünlü toplumsal medya uygulaması, iş bu kuralların takibine gelince ise tartışmasız bir biçimde sınıfta kalıyor. Bu durumun son örneği arka arda gelen çocuk vefatları sonrası birçok ailenin TikTok’tan şikayetçi olmasıyla başladı.

TikTok yüzünden 7 çocuk öldü tezi gündeme bomba üzere düştü

Bu platforma üye olanların hatırlayacakları üzere, bir müddet evvel bu uygulamanın takipçileri ortasında Blackout Challenge isimli bir meydan okuma furyası başlamıştı. Birçok meydan okumada olduğu üzere Blackout Challenge’da çocuklar ortasında süratle yayıldı. Pekala neydi bu meydan okumanın şartları?

Aslında birçok challenge üzere saçmalıktan ibaret olan Blackout’ta şahıslar kendini boğulana kadar bir kravat ya da iple boğuyor ve bayılan bu meydan okumayı kazanıyor. İşte çocuklar ortasında da yayılan bu meydan okuma sonucu, ailelerin savlarına nazaran en az 7 çocuk hayatını kaybetti. Daha vahimi, TikTok gelen şikayetlere karşın bu cins görüntülerin yayınlanmasını engellemek bir yana önerilen görüntüler ortasına koyarak akımın daha çok kişi tarafından desteklenmesine sebep olmuş. O denli görünüyor ki ilerleyen günlerde bu mevzuyla alakalı daha pek çok yeni gelişme yaşanacaktır.

Başa dön tuşu