Cüneyt Özdemir NFT ile Tweet’ini sattı!

Blockchain teknolojisinin bir modülü olan NFT, son günlerde gündeme gelmeye başladı. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in birinci Tweet’ini bir Türk’ün rekor fiyata satın alması ile ülkemizde de tanınan olan NFT kervanına bugün de ünlü gazeteci Cüneyt Özdemir katıldı.

NFT nedir?

NFT, eşsiz bir dijital öğeyi temsil edebildiği ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyen, blok zinciri ismi verilen bir dijital defterdeki bir data ünitesi olarak karşımıza çıkıyor. NFT aracalığı ile bu vakte kadar hayli farklı şeyler satıldı. Bu satılanların tamamının dijital içerik olduğunu belirtelim. Yani isteyen herkes Tweet’ini, dijital fotoğrafını yahut öbür bir dijital öğesini NFT ile satabiliyor.

Açılı Non-Fungible-Tokens olan NFT ile geçtiğimiz günlerde Sanatçı Tarık Tolunay’ın ‘Fractal İstanbul – Pandemi’ yapıtı de NFT ile 69 milyon dolara satılmıştı. Bugün ise Cüneyt Özdemir tweetini 10 bin dolara NFT ile sattığını açıkladı. Ünlü gazeteci bu geliri Darüşşafaka’ya bağışlayacağını açıkladı.

Resmi Twitter hesabından attığı “Bu tweet bir ‘SANAT ESERİ’dir! #merhabaNFT” tweet’ini satan Cüneyt Özdemir, gelirini bağışlaması ile büyük beğeni topladı diyebiliriz.

Ünlü isimlerin NFT ile sattığı içerikleri çoklukla hayır işlerine ayırdığını biliyoruz. Şayet bu zincir büyür ve hayır işleri için NFT kullanılırsa bilhassa ülkemiz için büyük katkı sağlayacaktır.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu